.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 2ος γύρος μαθημάτων στη Βιβλιοθήκη είναι έτοιμος και σας περιμένει!
Ανακοινώθηκαν τα βραβεία Golden Snitches: Ελληνικές Σειρές, περάστε από εδώ να συγχαρείτε τους νικητές!!
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.

Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

Μοιραστείτε
Amycus
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 29165
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

Δημοσίευση από Amycus Την / Το Τετ Φεβ 19, 2014 1:35 pm

@RtVaVa έγραψε:Ο Ντεμπυσσί εισήγαγε ατονικά στοιχεία στην μουσική του επειδή άκουσε κάποιες παράξενες μελωδίες σε ένα χωριό στην Σιγκαπούρη.
Η Δυτική μουσική είναι αυτή που δεν αμφισβήτησε την τονικότητα. Μην ξεχνάς ότι άρχισε σε ένα πλαίσιο καθαρά εκκλησιαστικό. Κάποτε ακόμα και η πολυφωνία ήταν κατά μία έννοια επανάσταση και αποκηρύσσονταν ως "ταραχοποιό πνεύμα"!
Νομίζω ότι συγκριτικά με όλη την ιστορία του ανθρώπου και της μουσικής (για την πλειονότητα της οποίας δεν έχουμε ακριβή ηχητικά δείγματα) αυτοί οι αιώνες δεν ήταν τόσο πολλοί. Θα επειμείνω στο ότι εξυπηρετούσαν την ανάγκη της εκάστοτε εποχής και συμβάδιζαν με το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο.
Nομίζω ότι "ατονικά" στοιχεία εισάγει και ο Μπαχ στο νεανικό του έργο,την Toccata σε Ρε μινόρε.Οι τελικές συγχορδίες της φούγκας δεν θα χαρακτηριζόντουσαν και τόσο "τονικές." Το κάνει και ο Μπετόβεν στη "Μεγάλη Φούγκα" για κουαρτέτο εγχόρδων αλλά και ένας όψιμος Λίστ σε κάποιες συνθέσεις (κυρίως στην Συμφωνία του Δάντη,στο μέρος της Κόλασης).Βέβαια η παραδοσιακή μουσική κυρίως της Άπω Ανατολής έχει να κάνει και με το χόρδισμα των φυσικών οργάνων αλλά και με την έννοια ότι ο συγκερασμός εκεί δεν υιοθετήθηκε ποτέ (στο στενό 6-12 μόρια) και το τονικό ύψος της νότας μι στην φύση είναι πάντα λίγο ψηλότερο σε σχέση με το συγκερασμένο της Δυτικής.Αλλά και στην αρχαία Ελλάδα,παρόλο που δεν έχουμε ηχητικά δείγματα και δεν ξέρουμε το χόρδισμα των οργάνων,οι μαθηματικοί τύποι των τρόπων συνηγορούν σε ένα τονικά αυστηρό σύστημα με τα τετράχορδα.Θα μου πεις φυσικά ότι δεν είναι θέμα διαστημάτων μόνο (στην βυζαντινή έχουμε μικροδιάστημα 4 μορίων αλλά και 8 ή 10 μορίων) αλλά η χρήση τους παραμένει αυστηρά τονική.

@RtVaVa έγραψε:Συμφωνώ ότι η φύση έχει εμπνεύσει κατά καιρούς τους συνθέτες, τους πάντες, μα είσαι σίγουρος ότι σώνει και καλά αυτό ήθελαν να πουν; ... Αυτά τα κομμάτια είναι αριστουργήματα προπάντων γιατί είναι όμορφα, και γιατί έχουν πολλά επίπεδα ερμηνείας, αναλόγως τα βιώματα και τις παραστάσεις του καθενός. Δεν με πείθει το γεγονός ότι κάποιες φορές όχι πάντα οι συνθέτες εμπνεύονται από την φύση ότι η έλλειψη αρμονίας είναι παρά φύσιν και άσχημη.
Σίγουρος δεν μπορώ να είναι για τίποτε αλλά πάντα υπάρχει ανάγκη για μια αντιστοιχία.Όταν έπαιζα την 3η μπαλάντα του Σοπέν,υπάρχει ένα σημείο σε μορφή: όγδοο-παύση ογδοού-όγδοο-όγδοο-παύση ογδόου που μου θύμιζε κουτσό που περπατάει.Τέλοσπάντων,κάναμε και λίγη πλάκα με το θέμα (καθώς εγώ αποκαλούσα το κομμάτι ως "Του Κούτσαβλου") μέχρι που πρόσφατα άκουσα στο ραδιόφωνο πως το ρυθμικό σχήμα το δανείστηκε ο Σοπέν απο ένα γαϊδουράκι που τον ανέβαζε σε ένα σονατόριο και που κούτσαινε λίγο.Νομίζω λίγο-πολύ,μπορείς να κάνεις αναγωγές σε κάτι εξωμουσικό.Την ορ.31 Νο.3 του Μπετόβεν την έλεγα "Ο Λόξυγκας." :P 

@RtVaVa έγραψε: Τώρα γιατί γράφει τόσος κόσμος μουσική η οποία είναι απλώς ακαταλαβίστικη, με στείρες συνηχήσεις και κοπανήματα... Δεν το ξέρω ακριβώς. Δεν νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει τόσο με την αισθητική, αλλά με τον στείρο ακαδημαϊσμό, ο οποίος αφορά μόνο τους στείρους ακαδημαϊκούς Razzκαι δεν σκοπεύει να επικοινωνήσει με τον "υπόλοιπο κόσμο". Αυτό το ζήτημα το τοποθετώ ως ανοιχτό στο κεφάλι μου. Για ποιον γράφουν, γιατί γράφουν, έχει σημασία;
Και αυτό είναι το πρόβλημά μου με τον Αγγελόπουλο τον σκηνοθέτη (Θεός σχωρέσ'τον) όταν είχε βγεί και είχε δηλώσει πως δεν κάνει ταινίες για το κοινό αλλά πρωτίστως για την ανάγκη του να κάνει ταινίες.Αυτή είναι η όλη προβληματική μου όπως σου γράφω και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.Αν έχουν να προτείνουν κάτι νέο,ας το κάνουν.Κάτι όμως που να είναι μουσική,όχι ήχοι.Κανένας μεγάλος δεν συνθέτει για να συνθέσει.Ξέρει πάντα ότι συνθέτει για κοινό,για τον κόσμο.Αυτό το "συνθέτω για να συνθέτω" μου κάνει κάτι σαν εγκεφαλική αναπηρία."Συνθέτω γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο,είμαι ανίκανος." Και εμείς τι φταίμε δηλαδή; Πάντως,αυτή η τραγική εσωστρέφεια των σύγχρονων συνθετών,έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην μουσική.Τους έχουν πάρει φαλάγγι οι κινηματογραφικοί συνθέτες.

_
__
____
___
___
____
@RtVaVa
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 10225
Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: lalala

Δημοσίευση από @RtVaVa Την / Το Τετ Φεβ 19, 2014 9:48 pm

^Και οι σκυλάδες, μην ξεχνάς τους σκυλάδες! Laughing 
Μου άρεσε η συζήτησή μας έχω να πω, εν τέλει συμφωνούμε στα σημαντικά και θεμελιώδη. Razz

We will always be so much more human than we wished to be.

They're taking the Hobbits to Isengard!:

Έπρεπε:

Κάνε μια παύση.
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Τετ Μάης 21, 2014 11:04 pm

Φοίβο Δεληβοριά δεν σε αντέχω καθόλου βρε πουλάκι μου! 3 τραγούδια σου αντέχω να ακούω, τα αγαπάω κιόλας μη σου πω, τα υπόλοιπα απλά δεν...
Από τους πιο καταθλιπτικούς και μονότονους στίχους έβερ. Είπε ο άνθρωπος που ακούει ό,τι καταθλιπτικό υπάρχει σε ξένο αλλά δεν άντεξε τον Δεληβοριά. meh

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Katherine Black
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 5614
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2013

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: It is important to remember that we all have magic inside us...

Δημοσίευση από Katherine Black Την / Το Τετ Μάης 21, 2014 11:12 pm

Η κατάσταση με τους boys and noise έχει παραπάει... 'Ήμασταν στη χορωδία και η κυρία μας είπε να της προτείνουμε τραγούδια που μας αρέσουν και έχουν αφήσει ιστορία π.χ. My Heart Will Go On, Imagine etc και πετάγεται η άλλη και λέει Κυρία κυρία να πούμε boys and noise;  banghead 

Beauxbatons:

It's Hufflepuff time :
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Κυρ Μάης 25, 2014 10:03 pm

Katherine Black έγραψε:Η κατάσταση με τους boys and noise έχει παραπάει... 'Ήμασταν στη χορωδία και η κυρία μας είπε να της προτείνουμε τραγούδια που μας αρέσουν και έχουν αφήσει ιστορία π.χ. My Heart Will Go On, Imagine etc και πετάγεται η άλλη και λέει Κυρία κυρία να πούμε boys and noise;  banghead 
what is this
is it music

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Nearly Headless Nick
Ministry's Ambassador
Ministry's Ambassador

Αριθμός μηνυμάτων : 38086
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

Magical Identity
Today's thought: Σα το σουγιά καρφώνεται η μοναξιά στο ώμο μου.

Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Την / Το Κυρ Μάης 25, 2014 10:34 pm

no it is money or something like that.

“Still I pictured having you for fifty, sixty more years.
I thought I might be ready then to let you go. But it's you,
and I realize now that I won't be anymore ready to lose you
then than I am right now. Which is not at all.”
dimitra granger
Θανατοφάγος
Θανατοφάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 683
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2014

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: Somietimes you win, sometimes you won

Δημοσίευση από dimitra granger Την / Το Τρι Νοε 08, 2016 1:56 pm

1) Fifthy Harmony
2)Miley Syrious
3)Justin Bieber
4)Lady Gaga
και ολους ομως τους έλληνες καλλιτέχνες: παντελιδης σταν Ασλανίδου Ρέμος οικονομοπουλος φουρειρα kings κλπ +συγκροτηματα απλα απαισιοι δεν ειναι καθολου του γούστου μου ατατατα

Απλα τους Μ Ι Σ Ω !

Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimitra granger στις Πεμ Δεκ 29, 2016 11:33 am, 2 φορές συνολικά
Severus John Snape
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 6213
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

Magical Identity
Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

Δημοσίευση από Severus John Snape Την / Το Τρι Νοε 08, 2016 5:11 pm

1) Παντελής Παντελίδης... δηλαδή γιατί να μην πληρώνει τέλη ρύπανσης;
2) ΣΤΑΝ... Ο Justin είναι άλλος ααααα και Μαζωνάκη έχουμε... κάτι σε δικό σου παίζει;
3) Όλα εκείνα τα φρούτα που βγαίνουν... κάνουν πως τραγουδάνε και κάποιοι τους πληρώνουν...

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Αυγ 19, 2018 12:42 am