.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ακούσατε, ακούσατε! Το Υπουγείο Μαγείας έβγαλε νέο Δελτίο Τύπου!
Είδατε τη νέα ταινία ?

The Sorting Hat
The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 35898
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

Fate Series Empty Fate Series

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Τρι Νοε 17, 2015 4:16 am

Fate Series 9067?size=1600x600&region=US

Η σειρά Fate αποτελείται από πολλά διαφορετικά installments εκ των οποίων anime έχουν γίνει τα δύο: το Fate/Stay Night και το Fate/Zero. Είναι σχεδόν άμεσα συνδεδεμένα μεταξύ τους καθώς το Zero είναι prequel του Stay Night παρόλο που έχουν προβληθεί με διαφορετική σειρά. Το Stay Night έχει δύο σίζον των 24 και 26 επεισοδίων και το Zero άλλες δύο που έχουν μαζί 25 επεισόδια.

Πλοκή: Στα δύο installments διαδραματίζεται ο Holy Grail War, δηλαδή ο πόλεμος για το Άγιο Δισκοπότηρο. Κάθε φορά στον πόλεμο συμμετέχουν εφτά μάγοι οι οποίοι επιλέγονται από το Δισκοπότηρο ώστε να διαγωνιστούν για το ποιος είναι ο καλύτερος. Καθένας από τους εφτά διαγωνιζόμενους λαμβάνει στο χέρι του μία σφραγίδα την οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει για να καλέσει ένα Heroic Spirit, το πνεύμα ενός μεγάλου ήρωα του παρελθόντος (βλέπουμε και γνωστά ονόματα όπως ο Alexander the Great, ο Gilgamesh και ο transgender βασιλιάς Αρθούρος, η Arturia Pendragon). Κάθε ένα από τα Heroic Spirits έχει και από μία ιδιότητα (Saber, Lancer, Archer, Assasin, Berserker, Caster, Rider) που χρησιμοποιεί ώστε να εξολοθρεύσει τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους και να κερδίσει το Άγιο Δισκοπότηρο για αυτόν που το έχει καλέσει. Ο λόγος; Φυσικά το Άγιο Δισκοπότηρο έχει την ιδιότητα να πραγματοποιεί την επιθυμία αυτού που το κερδίζει.

Σωστή σειρά για να τα δείτε δεν υπάρχει. Αν δείτε πρώτα το Stay Night θα φάτε spoiler, αν δείτε πρώτα το Zero θα έχετε έπειτα πρόβλημα με την ποιότητα του animation.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την The Sorting Hat στις Τρι Νοε 17, 2015 12:50 pm, 1 φορά

Fate Series Tool_s10
Cassandra Black
Cassandra Black
Member of Order Of Merlin 2nd
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 33550
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Fate Series Empty Απ: Fate Series

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Τρι Νοε 17, 2015 12:33 pm

Και γαμώ τις σειρές. Razz
Είδα πρώτα το Stay Night και μετά το Zero (το 'βλεπα όταν ήταν ongoing και είχα πάθει ταράκουλο να περιμένω κάθε βδομάδα Razz).
Από άποψη σχεδίου προτιμώ το Zero, από χαρακτήρες και μουσική επίσης. Η πλοκή ίσως είναι πιο απλή απ' ό,τι στο Stay Night αλλά και πάλι μ' άρεσε οπότε δε μπαίνω στη διαδικασία να διαλέξω Razz Γενικά το Stay Night θεωρείται πιο ποιοτικό αλλά δεν ξέρω, το Zero με κράτησε πιο πολύ Razz
Έχω δει και το Prototype που ήταν ένα what-if επεισόδιο με τον Αρθούρο άντρα και την ταινία Unlimited Blade Works που παίζει να μ' άρεσε πιο πολύ απ' το Stay Night :P
Από χαρακτήρες: εκτός από τους κλασικούς Saber, Gilgamesh και τους δύο Lancers, λάτρεψα και τον Rider/Μέγα Αλέξανδρο, ήταν πολύ badass και σε κάτι φάσεις κλασικός Έλληνας, και τον Berserk/Lancelot. Ο Caster του Zero ήταν για πολύ ξύλο αν και τον παραδέχτηκα που έκανε summon τον Κθούλου :P Από τους Masters είχα μια αδυναμία στην οικογένεια Tohsaka και στον Kariya.

I love you

Fate Series Sgmaed_by_erevia-dcnkvf8

Fear is the mind-killer:
Fate Series Wot_stamp__brown_ajah_by_xxtayce-d5l2pfdFate Series Mountza_by_erevia-d9o4rhrFate Series GhxwoxFate Series 852fde05c3864d51158dc11955759b5e-d5x32s6Fate Series SjxwoxFate Series Wf5doxFate Series Nosysquad_by_erevia-d9o1ici
Fate Series Greyjoyf_by_erevia-d9o4rhw
The Sorting Hat
The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Magical Identity

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Τρι Νοε 17, 2015 1:01 pm

Ευτυχώς που έκανες ποστ και είδα μία βλακεία που είχα γράψει^. Αντί για Caster είχα γράψει Warlock.

Έχω δει 15 επεισόδια από το Zero (γενικά αν και τρομερό, μία το πιάνω και μία το αφήνω, ανάλογα με τα κέφια και τον χρόνο) και σκοπεύω μόλις το τελειώσω να skipάρω τελείως το Fate/Stay Night του 2006 και να δω το Fate/Stay Night: Unlimited Bladeworks που είναι reboot/alternative (δεν ξέρω ακριβώς) από άλλο studio και είναι παραγωγής 2014 οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με την διαφορά στο animation. Πολλοί otaku προτείνουν σε μη otaku αυτό το watching order ειδικά αν δεν έχεις το γνωστό πρόβλημα: "Ξεκίνησα κάτι, άρα πρέπει να δω ότι σχετικό υπάρχει".

Από Heroes πέρα από την συμπάθεια μου για την Saber που είναι φυσιολογική αφού είναι ο πιο πρωταγωνιστικός Hero, απλά αγαπώ τον Gilgamesh... Το στυλ του, οι ατάκες του, η συμπεριφορά του απλά τρομερά... Μισώ τον Alexander γιατί είναι λίγο dumbass και αρέσει σε όλους ενώ μου αρέσουν ο Diarmuid/Lancer γιατί είναι πολύ noble κτλ. και ο Bluebeard/Gilles de Rais/Caster γιατί το badassery level του είναι over 9000 απλά.

Από masters και γενικά άλλους χαρακτήρες μου αρέσει τρομερά η Irie (είναι και homunculus bounce ) , o Kirei και o Kariya. Επίσης, αγαπώ την μικρούλα την Rin I love you .

Fate Series Tool_s10
The Sorting Hat
The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Magical Identity

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Σαβ Δεκ 01, 2018 6:26 pm

Πόσο λάθος παίζει να τα έχω εξηγήσει στο topic  giveup .
Έχω δει  :P :
Fate/Stay Night
Fate/Zero
Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (τη σειρά)
Fate/Stay Night: Heaven's Feel (1 ταινία, θα βγουν άλλες 2)
Fate/Prototype
Fate/Apocrypha
Fate/Grand Order (1 ταινία, θα βγουν άλλη 1 σειρά και 2 ταινίες)
Fate/Extra Last Encore (το βλέπω atm)
Το τελευταίο δεκαπενθήμερο ξεκίνησα να παίζω και το mobile game Fate/Grand Order Razz.

Γενικά υπάρχει ΠΟΛΥ content στο Nasuverse, αν αποφασίσεις να το ακολουθήσεις έστω και λίγο είναι πολύ fun awesome .

Fate Series Tool_s10

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Αυγ 18, 2019 6:20 pm