.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 2ος γύρος μαθημάτων στη Βιβλιοθήκη είναι έτοιμος και σας περιμένει!
Ανακοινώθηκαν τα βραβεία Golden Snitches: Ελληνικές Σειρές, περάστε από εδώ να συγχαρείτε τους νικητές!!
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.

Quentin Tarantino

Μοιραστείτε
The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 35764
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

Quentin Tarantino

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Κυρ Φεβ 28, 2016 6:02 am

Ο Quentin Tarantino είναι ένας σκηνοθέτης, σεναριογράφος και ηθοποιός, γεννημένος το 1963 στο Knoxville του Tenessee και θεωρείται ένας από τους σπουδαιότερους  σκηνοθέτες της μοντέρνας εποχής παγκοσμίως.

Εκκεντρικός, όπως και οι ταινίες του, γράφει και σκηνοθετεί με το δικό του προσωπικό στυλ που είναι φανερό σε κάθε του δουλειά. Γνωστός για το geekiness του σχετικά με τον κινηματογράφο, δηλαδή τις άπειρες γνώσεις και τις αιρετικές απόψεις του, για την αναγωγή της βίας και του αίματος σε τέχνη, για τις μουσικές επιλογές με τις οποίες "ντύνει" τις ταινίες του, για το casting του σε κάθε ταινία, για τα σενάρια και τους γαμάτους διαλόγους του και για την άψογη εφαρμογή των non-linear αφηγήσεων στα έργα του.

Ανάμεσα στα πολλά βραβεία που έχει κερδίσει αυτός και οι ταινίες του, θα βρείτε τα 2 Oscar σεναρίου για το Pulp Fiction και το Django Uncained αλλά και τα δύο Oscar β' ανδρικού ρόλου που κέρδισε ο Christoph Waltz (Inglorious Basterds, Django Unchained) υποδυόμενος χαρακτήρες του Tarantino, ενώ το The Hateful Eight έχει τρία nominations για τα φετινά Oscar. Μερικοί από τους πιο γνωστούς ηθοποιούς με τους οποίους έχει συνεργαστεί πάνω από μία φορά ο Tarantino είναι οι Samuel L. Jackson, Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Uma Thurman, Christoph Waltz, Kurt Russell, Zoe Bell.

Είτε σας κουράζει, είτε τον λατρεύετε. Είτε τον θεωρείτε overrated, είτε τον θαυμάζετε. Ο QT είναι ένας αρτίστας του κινηματογράφου και μία από τις πιο influential φιγούρες στην ιστορία της 7ης τέχνης.

Έχει γράψει και σκηνοθετήσει 8 ταινίες (έχει πει ότι θα φτιάξει μόνο 10, οπότε όταν βγουν οι 2 εναπομείναντες, όσοι πιστοί προσέλθετε):

Reservoir Dogs (1992)
Pulp Fiction (1994)
Jackie Brown (1997)
Kill Bill Vol. 1 & Vol. 2 (2003 & 2004)
Death Proof (2007)
Inglorious Basterds (2009)
Django Unchained (2012)
The Hateful Eight (2015)

Παραθέτω μία άποψη ενός movie geek, του Βασίλη Τυμπανίδη που αρθρογραφεί τον τελευταίο καιρό στους Unboxholics, για τον Tarantino:
Αυτός ο αυτοδίδακτος μάστορας της εξαπάτησης και πραγματικός σύγχρονος θιασάρχης περιφερόμενου φελινικού τσίρκο, με θηριοδαμαστές τους Σαμ Τζάκσον και Μάικλ Μάντσεν, θλιμμένους κλόουν τους Στιβ Μπουσέμι και Κριστόφ Γουόλτζ, αμαζόνες τις Παμ Γκριρ και Ούμα Θέρμαν και ακροβάτες που σήμερα είναι και αύριο δεν είναι, Ντι Κάπριο, Μπραντ Πιτ, Τζέιμι Φοξ, Ντε Νίρο, Χάρβεϊ Καιτέλ καταφερε ένα πολύ απλό αλλά ταυτόχρονα και πολύ δύσκολο πράγμα. Αποδόμησε το σινεμά, το έκανε κομφετί και το φύσηξε με όλη του την δύναμη χαμογελώντας σατανικά να σκορπιστεί στον αέρα μπροστά στα μάτια κριτικών, γνωστικών και μη. Επειδή όμως ζει και αναπνέει σινεμά (και πρόκληση) κάθισε οκλαδόν πάνω στο χαλί του σαλονιού του και από το 1992 μέχρι και σήμερα προσπαθεί να ξανακολλήσει το κομφετί όπως γουστάρει αυτός. Προσπαθεί να φτιάξει ένα δικό του χαοτικό σινεμά με τέλεια όμως αρμονία ήχου, εικόνας, συναισθημάτων.

-
-
-

Ψ:
Cassandra Black
Member of Order Of Merlin 2nd
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 33542
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Απ: Quentin Tarantino

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Φεβ 28, 2016 9:20 pm

Αγαπώ Pulp Fiction obey
Επίσης το πρώτο Kill Bill και το Django νομίζω ήταν από τις καλύτερες ταινίες των χρόνων που βγήκαν Razz
Το Inglourious Basterds μου άρεσε αν και δε με ξετρέλανε και τα υπόλοιπα δεν τα 'χω δει και πρέπει erimi

Fear is the mind-killer:

Mr. Ollivander
Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
Κατασκευαστής/στρια ραβδιών

Αριθμός μηνυμάτων : 28709
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2013

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Power is better than money

Δημοσίευση από Mr. Ollivander Την / Το Κυρ Φεβ 28, 2016 11:44 pm

Φυσικα τα εχω δει ολα καλα δεν εχω δει το Hateful Eight :P
Και φυσικα το Pulp Fiction ειναι η καλυτερη ταινια στην ιστορια του κινηματογραφου. Ιτ ιζ νοουν.Νομιζω ολοι συμφωνουμε πως η χειροτερη του ειναι το Jackie Brown. Σε γενικες γραμμες συμφωνω σε οτι εγραψε ο Βαγγελης στην περιγραφη και περιμενουμε τα δυο οσκαρ σεναριου που εχει πει πως θελει για τις δυο τελευταιες του ταινιες.

I solemnly swear I'm up to no good:

The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 35764
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

Magical Identity
Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Δευ Φεβ 29, 2016 3:30 am

Εγώ θεωρώ καλύτερες του τα PulpFiction, Kill Bill Vol. 1, Reservoir Dogs με αυτή την σειρά και χειρότερη του το Death Proof. Ναι μεν, καλτίλα, θρασίλα, επικίλα και τα λοιπά αλλά δεν... δεν.

-
-
-

Ψ:
RemousLoupin
Μαγικός Προσωπογράφος
Μαγικός Προσωπογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 7907
Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

Magical Identity
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

Δημοσίευση από RemousLoupin Την / Το Παρ Μαρ 18, 2016 8:20 pm

Η πρώτη ταινία του Ταραντίνο που είδα -πέρα από Kill Bill που είχα χαζέψει μια φορά στην τηλεόραση- ήταν το Death Proof.
Ομολογουμένως η χειρότερή του, στα πλαίσια όμως ενός ενιδαφέροντως καλτ πρότζεκτ. Το Death Proof θα το συναντήσει κανείς πακέτο με το Plantet Terror του φίλου του Robert Rodriguez κάτω από την κοινή ονομασία Grindhouse κι αν δει κανείς και τις δύο ταινίες μαζί, θα συγχωρέσει αυτό το παραστράτημά του.

Έπειτα έπιασα τα Pulp Fiction και Kill Bill, κατάλαβα τι εστί Ταραντίνο και στη συνέχεια ακολούθησαν με χρονολογική σειρά οι υπόλοιπες με τα δύο τελευταία του γουέστερν Django Unchained και The Hateful Eight να μπαίνουν αυτομάτως στη λίστα με τις αγαπημένες μου ταινίες που έχω δει και πρόκειται να δω. Ειδικά το Hateful Eight είναι από τις ταινίες που εύχομαι να ξεχνούσα ότι έχω δει για να μπορέσω να βιώσω ξανά από την αρχή την όλη εμπειρία.

Μένουν τα Reservoir Dogs και Jackie Brown για να 'χω να λέω ότι τις έχω δει όλες. Razz
Αλλά όπως και να το κάνουμε ο Ταραντίνο είναι από τους σκηνοθέτες που μπορείς να αναγνωρίσεις από τα πρώτα πλάνα των ταινιών του και από τους ελάχιστους που μπορούν να σε καθηλώσουν ακόμα και σε μια φαινομενικά βαρετή σκηνή διαλόγου 20λεπτου και βάλε μέσα σ' ένα μπαρ ή μία άμαξα.

Wubalubadubdub!:

love you more than words can say
#sixseasonsandamovie
Mirabelle Salvatore
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 14211
Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

Magical Identity
Blood Status: Muggle born
Today's thought: 'HAIL HYDRA'

Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Την / Το Σαβ Μαρ 26, 2016 10:52 pm

Mόλις χθες βράδυ είδα το hateful eight, και η επόμενη που θα ήθελα να δω είναι το django unchained, γιατί θυμάμαι ότι ήθελα να το δω από τότε που βγήκε.
be careful Razz :
Πάντως το χθεσινό δεν με τρέλαινε ιδιαίτερα, καθότι έχω δει κι άλλα γουέστερν, μιάμιση ώρα μέσα σε μια άμαξα με πολύ μπλα μπλα, και μετά άλλες δυόμιση μέσα σε ένα σπίτι πέρα δώθε και με την ζαλάδα και τον εμετό προ των πυλών και τέλος η λύση στο μυστήριο των πολλαπλών φόνων.
Για να μην αναφέρω την απογοήτευση με το παλικάρι στο τέλος που τελικά δεν διέφυγε με την αδελφούλα του στο τέλος, που την κρέμασαν και αυτή. :P
Αγαπημένοι χαρακτήρες John Routh ---> πήγε από δηλητηριασμένο καφέ &
Osvaldo Mobrey ---> άφησε τα εγκόσμια και αυτός λόγω μέλος συμμορίας.
Δεν μ'αρέ, ψιλοβαρέθηκα η αλήθεια. Ελπίζω σε επόμενο φιλμ του να μην 'κουραστώ' πάλι τόσο πολύ. :P

I'm a sorceress, not a village herbalist.:

" />
HOUSE TYRELL

Growing Strong
Romilda Vane
Δασοφύλακας
Δασοφύλακας

Αριθμός μηνυμάτων : 12833
Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

Δημοσίευση από Romilda Vane Την / Το Τρι Απρ 26, 2016 1:36 am

Eχω δει Ιnglorious Basterds,Pulp FictionDjango Unchained,The Hateful Eight (2015).

Με σειρα προτιμησης. Razz
Το τελευταιο δε το χω δει ολοκληρο γιατι κολλουσε το ιντερνετ και 20 λεπτα μας εδειχνε μια αμαξα. :P

θελω να δω kill bill - ξερω, απαραδεχτη- εχει και γαματο σαουντρακ  και τα υπολοιπα, αλλα ναι, τον θεωρω overrated και λιγο ψωνιο απο τα λιγα που εχω ακουσει απο αυτον και για αυτον. Razz
Βεβαια, δεν ειμαι απολυτη, γιατι δεν εχω κανει και καμια ιδιαιτερη ερευνα  :P Εντελως επιφανειακη η αποψη μου.
H χρηση της βιας δε μου λεει κατι, οι μη γραμμικες αφηγησεις ναι, γιατι εχουν ενα βαθμο δυσκολιας και τις χειριζεται αψογα.

ghgh
hhg
hy
Reveal your secrets:

Evie Frye
Administrator
Head of D.M.L.E.
Administrator Head of D.M.L.E.

Αριθμός μηνυμάτων : 4919
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms: it is about understanding.

Δημοσίευση από Evie Frye Την / Το Κυρ Ιουλ 22, 2018 4:16 pm

Pulp Fiction
Στη watchlist

Kill Bill Vol. 1
Εεεε...μια μέτρια ταινία θα έλεγα. giveup

Kill Bill Vol. 2
Στη watchlist aswell

Inglorious Basterds
Λίγο άσκοπη ταινία σε ένα τόσο ενδιαφέρον setting. Πάλι καλά που υπήρχε ο Waltz γιατί με τέτοιο καστ δεν... Razz

Django Unchained
Ίσως η καλύτερή του από αυτές που έχω δει. mouble mouble

The Hateful Eight
Βαρετή με σχεδόν μηδέν ενδιαφέρον giveup

Stuff and Thangs:

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Αυγ 19, 2018 12:43 am