.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ακούσατε, ακούσατε! Το Υπουγείο Μαγείας έβγαλε νέο Δελτίο Τύπου!
Είδατε τη νέα ταινία ?

The Handmaid's Tale

Milady D' Hiver
Milady D' Hiver
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 40281
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

The Handmaid's Tale Empty The Handmaid's Tale

Δημοσίευση από Milady D' Hiver Την / Το Σαβ Ιουλ 21, 2018 6:42 am

The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale Unnamed-2_2

Η σειρά είναι βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο  της Μάργκαρετ Άτγουντ, (ελληνικός τίτλος, Η Ιστορία της Πορφυρής Δούλης) και διαδραματίζεται σε ένα δυστοπικό μέλλον, όπου τα δικαιώματα της γυναίκας είναι ανύπαρκτα. Οι λίγες γυναίκες που μπορούν να κάνουν παιδιά, γνωστές σαν Handmaids, είναι αναγκασμένες να είναι σκλάβες και να γεννούν παιδιά για τους ισχυρούς άντρες.

oχι δικη μου περιληψη αλλα δεν ειχαμε τοπικ οποτε εκανα ενα για να συζητησουμε την σειρα γιατι binge-αρα 2ο κυκλο το τελευταιο 24ωρο και χρειαζομαι την συζητηση Razz

.
.
.
The Handmaid's Tale Dcwzn80-222089b6-d9e2-451c-a50e-666a2f776176
.
.
.:
The Handmaid's Tale 29j0b6......................
The Handmaid's Tale 2whm2ko  The Handmaid's Tale Pbucket  The Handmaid's Tale Pbucket
The Handmaid's Tale Kpvw  The Handmaid's Tale Mka
Isabelle Lightwood
Isabelle Lightwood
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 36048
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

The Handmaid's Tale Empty Απ: The Handmaid's Tale

Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Την / Το Κυρ Ιουλ 22, 2018 11:45 am

Τη λατρεύω τη σειρά. Είναι η αγαπημένη μου που παίζεται πλέον.

The Handmaid's Tale Ypo
Milady D' Hiver
Milady D' Hiver
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 40281
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

Magical Identity
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

Δημοσίευση από Milady D' Hiver Την / Το Κυρ Ιουλ 22, 2018 12:09 pm

μπορουμε να συζητησουμε για μερικα θεματα του 2ου κυκλου;

Σπόιλερ:
Λορενς. Τι παιζει με αυτον; Γιατι ειναι τοσο αλτερνατιβ; Εχει μετανιωσει την ολη φαση;

Σερινα. Δεν μπορω να αποφασισω τι αποψη εχω για αυτην. Την αγαπω αλλα και την απεχθανομαι ταυτοχρονα. Πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη giveup Και θελω απλα να βγει απο την Γκιλιαντ και να ειναι χαρουμενη και ασφαλης. Αφηστε την να δουλευει ρε vrisimo Εαν δουλευε δεν θα εβαζε τον αντρα της να βιασει μια εγκυο γυναικα giveup

Ρε σεις... ο Νικ. ΔΕΝ ΞΕΡΩΔΕΝΜΠΟΡΩ. Σιππαρω με Τζουν αλλα μου την δινει κι ολας στα νευρα. Μου αρεσε που το παιδι εντελει ονομαστηκε Νικολ. Θα μου αρεσε βεβαια να μεινουν και τα δυο ονοματα αλλα oh well.

Την Eden δεν την συμπαθησα ποτε. Ισως εκει που ερωτευτηκε λιγο.

Πολυ μου αρεσε η ολη φαση στον Καναδα με τον Λουκ να πηγαινει στον Φρεντ και μετα που δημοσιευσε τα γραμματα και η καναδικη κυβερνηση τους εδιωξε In Love In Love

Η Τζουν εμεινε πισω για την Χαννα ετσι δεν ειναι; Και τι θα κανει ομως; Τι θα γινει οταν την βρουν και η Νικολ λειπει; Ή σκοπευει να κλεψει την Χαννα και να φυγει μαζι της βορεια; Εγω ηθελα να φυγει Καναδα με το μωρο και 2 χρονια αργοτερα να ανοιξει την πορτα της (στον Καναδα) και να ειναι εκει ο Νικ με την Χαννα. giveup giveup whistling

Εκτιμησα που οι συζυγοι προσπαθησαν να ζητησουν το δικαιωμα της αναγνωσης για τις κορες τους. Με κανει να πιστευω οτι ενω εν μερει πιστευουν στην κυβερνηση/χωρα, βλεπουν ποσο λαθος ειναι η ολη φαση και δεν θα μου εκανε εντυπωση εαν η καταστροφη της Γκιλιαντ ερχοταν απο το εσωτερικο της.

Τι εννοουσε ο Νικ οταν ειπε στον πως-τον-λενε-Πράις οτι "δεν ξερεις με τι ειναι μπλεγμενος ο γουοτερφορντ, θελω μεταθεση και να προστατεψεις την τζουν"; Με τι ειναι μπλεγμενος ο Φρεντ;

Επισης γιατι οι Μαρθες βοηθησαν την Τζουν; Και πως συνδεεται ο Λορενς στο πλανο; Πως επικοινωνησαν μαζι του αφου ο ιδιος δεν εχει καλη σχεση με την Μαρθα απο το δικο του σπιτι;

Μου αρεσε που ειδαμε το παρελθον της Εμιλυ σε αυτον τον κυκλο.

.
.
.
The Handmaid's Tale Dcwzn80-222089b6-d9e2-451c-a50e-666a2f776176
.
.
.:
The Handmaid's Tale 29j0b6......................
The Handmaid's Tale 2whm2ko  The Handmaid's Tale Pbucket  The Handmaid's Tale Pbucket
The Handmaid's Tale Kpvw  The Handmaid's Tale Mka
Isabelle Lightwood
Isabelle Lightwood
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 36048
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Την / Το Κυρ Ιουλ 22, 2018 12:22 pm

Milady D' Hiver έγραψε:μπορουμε να συζητησουμε για μερικα θεματα του 2ου κυκλου;

Σπόιλερ:
Λορενς. Τι παιζει με αυτον; Γιατι ειναι τοσο αλτερνατιβ; Εχει μετανιωσει την ολη φαση;

Σερινα. Δεν μπορω να αποφασισω τι αποψη εχω για αυτην. Την αγαπω αλλα και την απεχθανομαι ταυτοχρονα. Πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη giveup Και θελω απλα να βγει απο την Γκιλιαντ και να ειναι χαρουμενη και ασφαλης. Αφηστε την να δουλευει ρε  vrisimo Εαν δουλευε δεν θα εβαζε τον αντρα της να βιασει μια εγκυο γυναικα  giveup

Ρε σεις... ο Νικ. ΔΕΝ ΞΕΡΩΔΕΝΜΠΟΡΩ. Σιππαρω με Τζουν αλλα μου την δινει κι ολας στα νευρα. Μου αρεσε που το παιδι εντελει ονομαστηκε Νικολ. Θα μου αρεσε βεβαια να μεινουν και τα δυο ονοματα αλλα oh well.

Την Eden δεν την συμπαθησα ποτε. Ισως εκει που ερωτευτηκε λιγο.

Πολυ μου αρεσε η ολη φαση στον Καναδα με τον Λουκ να πηγαινει στον Φρεντ και μετα που δημοσιευσε τα γραμματα και η καναδικη κυβερνηση τους εδιωξε  In Love  In Love

Η Τζουν εμεινε πισω για την Χαννα ετσι δεν ειναι; Και τι θα κανει ομως; Τι θα γινει οταν την βρουν και η Νικολ λειπει; Ή σκοπευει να κλεψει την Χαννα και να φυγει μαζι της βορεια; Εγω ηθελα να φυγει Καναδα με το μωρο και 2 χρονια αργοτερα να ανοιξει την πορτα της (στον Καναδα) και να ειναι εκει ο Νικ με την Χαννα.  giveup  giveup  whistling

Εκτιμησα που οι συζυγοι προσπαθησαν να ζητησουν το δικαιωμα της αναγνωσης για τις κορες τους. Με κανει να πιστευω οτι ενω εν μερει πιστευουν στην κυβερνηση/χωρα, βλεπουν ποσο λαθος ειναι η ολη φαση και δεν θα μου εκανε εντυπωση εαν η καταστροφη της Γκιλιαντ ερχοταν απο το εσωτερικο της.

Τι εννοουσε ο Νικ οταν ειπε στον πως-τον-λενε-Πράις οτι "δεν ξερεις με τι ειναι μπλεγμενος ο γουοτερφορντ, θελω μεταθεση και να προστατεψεις την τζουν"; Με τι ειναι μπλεγμενος ο Φρεντ;

Επισης γιατι οι Μαρθες βοηθησαν την Τζουν; Και πως συνδεεται ο Λορενς στο πλανο; Πως επικοινωνησαν μαζι του αφου ο ιδιος δεν εχει καλη σχεση με την Μαρθα απο το δικο του σπιτι;

Μου αρεσε που ειδαμε το παρελθον της Εμιλυ σε αυτον τον κυκλο.

Σπόιλερ:
1. Δεν έχω κατασταλλάξει για τον Λορενς. Μέχρι στιγμής καλά ξηγιέται αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε αυτό το αχούρι ποιος θα προδώσει ποιον.

2. Ναι κι εγώ περνάω φάσεις συμπόνοιας για την Σερίνα, αλλά μου περνάει και εν γένει τη σιχαίνομαι. Κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου (στη προκειμένη και γυναίκας) που ξυπνάει λίγο μόνο όταν καεί η γούνα της. Όσο επωφελούταν απ το σύστημα, μια χαρά συνέβαλε στην καταπίεση. ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ.

3. Για τον Νικ κρατούσα πολύυυ καιρό πισινή αλλά νομίζω σιγά σιγά αρχίζω και τον ¨εμπιστεύομαι". Αν και πάλι πιστεύω ότι βοηθάει λόγω έρωτα και όχι πεποιθήσεων. Σαδ.

4. Για την Ίντεν λυπήθηκε η ψυχούλα μου. Την υποψιαζόμουν πολύ όσο ήταν στη σειρά (άτιμη κενωνία, για όλους μας έκανε σκεπτικούς Razz ) αλλά στο τέλος απλά στεναχωρέθηκα. Ήταν μικρή, μπερδεμένη, καταπιεσμένη και ερωτευμένη. Τραγικός συνδυασμός.

5. Κι εμένα μου αρέσει η Καναδο-φάση. Γενικά είναι σοκαριστικό γιατί συνειδητοποιείς ότι υπάρχουν και νορμάλ άνθρωποι και συνθήκες σε αυτόν τον κόσμο κι ας ζουν στη Γκιλεντ μεσαίωνα.

6. Θα μάθουμε του χρόνου τι θα γίνει. :P

7. Μπα, εγώ πιστεύω ότι κι εδώ είναι μια περίπτωση "όσα αρπάξει ο κώλος μας". Μια χαρά συνέβαλαν στο σύστημα και αυτές. Αρνούμαι να δεχτώ ότι προσπαθούν για κάτι καλύτερο άτομα που κρατούσαν κοπέλες κάτω όσο οι άντρες τους τις βίαζαν.

8. Οι μάρθες βοήθησαν γιατί ουσιαστικά και αυτές και οι υπηρέτριες είναι στην ίδια μοίρα. Υπάρχει κατανόηση. Είδαν την φάση με το μωρό και λυπήθηκαν.

The Handmaid's Tale Ypo

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Αυγ 24, 2019 4:50 pm