.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 2ος γύρος μαθημάτων στη Βιβλιοθήκη είναι έτοιμος και σας περιμένει!
Είστε έτοιμοι για τη νέα ταινία ?
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.

Να υπάρχουν παρατάξεις στις σχολές;

Μοιραστείτε

Ψηφοφορία

Υποστηρίζετε την ύπαρξη παρατάξεων;

[ 17 ]
44% [44%] 
[ 22 ]
56% [56%] 

Σύνολο Ψήφων: 39
elliza
Λύτης Κατάρων
Λύτης Κατάρων

Αριθμός μηνυμάτων : 13381
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

Απ: Να υπάρχουν παρατάξεις στις σχολές;

Δημοσίευση από elliza Την / Το Τρι Σεπ 25, 2012 3:13 pm

Madame Maxime έγραψε:Μα μίλησα με μία δευτεροετή που είναι στη ΔΣ Ελλίζα. :P
"ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ δεν υπάρχουν στη σχολή το διοικητικό συμβούλιο απαρτίζεται απο έξι ατομα τα οποια ειναι ανεξαρτητα ενα εκ των οποιων ειμαι και εγω και ενα ατομο απο την πκσ." she said. :P

Aαα ναι τώρα θυμήθηκα το Σάββατο ήμουν με τον τυπά από την σχολή σου και έλεγε ότι θέλουν να κάνουν αλλαγή καταστατικού ώστε να καταργηθούν οι παρατάξεις και να κατεβαίνουν όλοι με κοινό ψηφοδέλτιο, σαν το σχολείο ένα πράγμα facepalm

Ναι Κώννη κάποιες παρατάξεις είναι ενοχλητικές και ντροπιαστικές και χυδαίες. Βασικά ένα χρόνο στην σχολή ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι υπέρ ή κατά. panic Μάλλον υπέρ μίας και κατά των άλλων. [angel]

AΡΝΟΥΜΑΙ
ΝΑ ΓΙΝΩ
ΑΥΤΟ
ΠΟΥ
ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
head of derp:
Tom Marvolo Riddle
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 30733
Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Τρι Σεπ 25, 2012 10:49 pm

Ρε Λίζα αν είναι πκσίτης πως δεν υπάρχουν παρατάξεις και είναι έξι ανεξάρτητοι;
Και είναι ΤΟ ΔΣ :P

Statler
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Τετ Νοε 20, 2013 2:30 pm

Amycus έγραψε:Δεν ειμαι φοιτητης πλεον αλλα ψηφιζω ενα ξεκαθαρο ΟΧΙ.Αντικειμενικος σκοπος του πανεπιστημιου ειναι η γνωση και οχι η κομματικοποιηση.Γιατι οι φοιτητικες παραταξεις αυτο μονο προσφερουν,κομματικοποιηση και οχι πολιτικη σκεψη και προβληματισμο που αποκτα ο καθενας μονος του παρακολουθωντας την πολιτικη ζωη του τοπου.Σκοπος τους ειναι να εξασφαλισουν ψηφους,μια ψηφοθηρια ξεφτιλας και να προωθηθουν οι ιδιοι ειτε μεσω των καθηγητων που ευνοουν το κομμα που ανηκουν ειτε απο τους εκαστοτε βουλευτες και υπουργους του κομματος τους.Για να μην μιλησω για την Νομικη και το μεγαλο πληγμα στην πολιτικη.Στο κατω κατω της γραφης,οι φοιτητες εχουν δικαιωμα ψηφου σε βουλευτικες και δημοτικες εκλογες,προς τι λοιπον η πολιτικη εκφραση στο πανεπιστημιο;Δεν ειναι δευτεροβαθμια εκπαιδευση που ας πουμε μαθαινουμε την σημασια της δημοκρατιας μεσω των εκλογων.Δεν ψηφισα ποτε μου σε αυτες τις εκλογες και οι απαντησεις μου στους ''εκπροσωπους'' τους πορρω απειχαν απο το να θεωρηθουν ευγενικες.Ας βρουνε αλλο τροπο να ικανοποιησουν τα μικροσυμφεροντα τους.
^bless this post.
Είμαι υπέρ της πολιτικοποιήσης, αλλά κατά της κομματικοποίησης.
Ασχολούμαι μόνη μου με την εκάστοτε πολιτική επικαιρότητα, και αν αισθάνομαι την ανάγκη να διαμαρτυρηθώ, κατεβαίνω στην πορεία, χωρίς να χρειάζομαι το τάδε κόμμα να με πιάσει από το χεράκι και να πάμε παρέα ή να μου εξηγήσει τι συμβαίνει γύρω μου. Ματάκια έχω και βλέπω, μυαλό έχω και λειτουργεί. Θα μου πείτε τώρα, ναι, φυσικά και έχεις, αλλά δε θα ταν ωραίος ο πολιτικός διάλογος με κάποιον σύμφωνο ή και αντίθετο με αυτό που πιστεύεις ή καταλαβαίνεις; Φυσικά, αλλά (από προσωπική εμπειρία) διάλογος και παρατάξεις δεν πάνε μαζί. Πιο πιο πολύ μονόλογο θα το έλεγα. Έρχεται ο κάθε εκπρόσωπος και λέει τη φανφάρα του, χωρίς καμία επιχειρηματολογία, απλά αερολογώντας και λαϊκίζοντας, σε μια αισχρή προσπάθεια να προπαγανδίσει και να προσηλυτίσει. Να τονίσω βέβαια ότι λένε να διαμαρτυρηθούμε για το ένα, να διαμαρτυρηθούμε για το άλλο, λένε πως η τάδε απόφαση είναι άδικη και λάθος, αλλά ποτέ, μα ποτέ δεν αντιπροτείνουν κάτι. Αντίδραση για την αντίδραση και καμία ουσιαστική πρόταση. Έτσι απλά.

Μπορεί να με εκφράζουν ιδεολογικά διαφορετικές προτάσεις από κάθε κόμμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως α.με εκφράζει κάποια κομματική παράταξη εξ' ολοκλήρου, β. (...δεν) θα μου άρεσε να περιοριστώ στην στενή λογική και δράση των κομμάτων όπου η κάθε αντίρρηση θεωρείται αυτόματα και διαφοροποιήση που σε αποκλείει από την υπόλοιπη ομάδα και γ. (...δεν) πιστεύω ότι έχει όντως κάποιο θετικό αποτέλεσμα η δράση των παρατάξεων.
Μας λένε πως αγωνίζονται για την προώθηση των προβλημάτων της κάθε σχολής, αλλά από πράξεις; Εγώ δεν είδα κάποια διαφορά στην καθαριότητα λ.χ., ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα/έλλειψη που αντιμετωπίζουμε. Αντιθέτως, παρευρέθηκα σε συνευλεύσεις χωρίς νόημα, με βαβούρα και διαπληκτισμούς. Το επίπεδο των ομιλητών ήταν σημειωτέον, τραγικό. Κενολογία at its finest και καμία αντικειμενικότητα τα λεγόμενά τους. Απλά υπερασπίζονταν μικροκομματικά συμφέροντα. Αηδίασα.

Ακόμα και τα ενημερωτικά φυλλάδια που μοιράζουν, είναι τόσο, μα τόσο biased. Έχω φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνω ποια παράταξη μου έδωσε το συγκεκριμένο φυλλάδιο, απλά και μόνο παρατηρώντας το λεξιλόγιο και την φρασεολογία που χρησιμοποιούν.

Σε τελικό συμπέρασμα, δεν γουστάρω κανέναν κομματικό χρωματισμό. Καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος εκ φύσεως του θέλει να αισθάνεται πως ανήκει σε μια ομάδα η οποία τον εκφράζει ιδεολογικά και αλληλεπιδρά με αυτήν και κοινωνικά, αλλά η τωρινή μορφή και δράση των παρατάξεων στο πανεπιστήμιο, μου μοιάζει πολύ αποκρουστική. Είναι σαν να μιλάμε για αντίπαλες ομάδες ράγκμπι, οι οποίες εκτός του ότι ανταγωνίζονται η μία την άλλη(πράγμα που θα ήταν φυσιολογικό, αν γινόταν σε επίπεδο διεκδικήσεων και όχι λεκτικό κ ανούσιο), μισούν και το κοινό που παρακολουθεί τους αγώνες τους. Τι εννοώ;
Δεν θες να είσαι π.χ. μέρος της ΚΝΕ; Στιγματίζεσαι σαν αντικομμουνιστής. Θες να είσαι μέλος της ΚΝΕ; Στιγματίζεσαι σαν (ξεροκέφαλος) κομμουνιστής.
What kind of fucked up shit is this?

Κατά, κατά και πάλι κατά.

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Tom Marvolo Riddle

Αριθμός μηνυμάτων : 30733
Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

Magical Identity
Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Παρ Νοε 22, 2013 1:54 pm

Γενικά οι παρατάξεις δεν είναι ομαδούλες. Ομάδες είναι οι κινηματογραφικές για παράδειγμα... τέλος πάντων αλλού θέλω να εστιάσω.
Αυτή η στερεοτυπική άποψη για τις παρατάξεις, που είναι εν πολλοίς και ρεαλιστική, παίρνει μαζί και τα σχήματα. Τα σχήματα είναι πολιτικοί σχηματισμοί ανοιχτοί, δηλαδή μπορεί να τους παρακολουθήσει κάποιος και να έχει λόγο εκεί χωρίς να ανήκει ή να είναι υποχρεωμένος, με την ένταξή του, να έχει το όνομά του στο ψηφοδέλτιο.
Σχήμα είναι η εαακ και τα αυτόνομα, σε όσες σχολές υπάρχουν (Ανθή σε εσάς νομίζω ειναι η ΑΚΙΔΑ αυτόνομη). Αυτό για το σχόλιο περί προσηλυτισμού. Με την έδρα στο πανεπιστήμιο δεν παίρνεις λεφτά για να θέλει κάποιος να τον ψηφίσεις, γι' αυτό και μιλάμε για οργανώσεις κατά τι πιο έμπιστες από τα κόμματα.

Μέσα στα σχήματα διατυπώνονται και αντιπροτάσεις για όλα τα σημαντικά ζητήματα, γι' αυτό δεν αντέχω τη λογική του εκμηδενισμού "δεν κάνουν τίποτα, απλά παραπονιούνται". Με το ίδιο σκεπτικό, εσύ, μόνη σου, όπως και ο καθενας, τι αντιπροτάσεις κάνετε; Πως παλεύετε για να εφαρμοστούν; Και πως καλείτε άλλους στην πάλη σας; Υπογράφετε τα κείμενά σας ως τι; Και γιατί να σας εμπιστευτεί κάποιος όταν δεν έχετε κάποιο πολιτικό πρόσημο; Τι αποκλείει στις τάξεις σας να υπάρχει και ένας Χρυσαυγίτης που την δεδομένη στιγμή έχει κάποια κοινά συμφέροντα;
Ο πολιτικός χρωματισμός δεν είναι κάτι κακό, οι παθογένειές του είναι αυτές που έχουν στο στόχαστρο οι περισσότεροι.

Επίσης στην πορεία σε καλούν οι οργανώσεις για δύο κυρίως λόγους, αφενός τη μαζικότητα της πορείας και αφετέρου τη δική σου ασφάλεια. Τα καλέσματα συνήθως έως πάντα έχουν τη δική τους περιφρούρηση και κινδυνεύεις να τις φας ή να καταλήξεις με όπλα στην τσάντα λιγότερο απ' ό,τι αν κατέβεις μόνη σου. Σε πολλές πορείες καλούν και οι ίδιοι οι φοιτητικοί σύλλογοι, με δικό τους μπλοκ. Αυτό σου φαίνεται σωστό; Αν ναι, σύντομα θα καταλάβεις ότι αυτά τα καλέσματα χάρη στους εαακίτες, τους αυτόνομους, τους αρενίτες και άλλους αριστερούς ή ανάρχες περνάνε. Η ΔΑΠ ποτέ δε θα κατεβάσει το σύλλογο σε μία πορεία. Και εδώ βλέπεις έναν ακόμα λόγο που δικαιολογεί την ύπαρξη τέτοιων σχημάτων.

Δε θεωρώ επίσης ότι μπορεί να σε εκφράζουν διαφορετικές παρατάξεις την ίδια στιγμή αφού σε ορισματικά θέματα έχουν διαφωνίες. Όσες φορές προκύπτει η ανάγκη για από κοινού δράση, όπως πχ τώρα στο ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, αλλά και πάρα πολλές φορές στο ΑΠΘ και αλλού, κατεβαίνουν κοινά πλαίσια που τα υπογράφουν συνήθως οι περισσότεροι αριστεροί και οι αυτόνομοι. Αλλά περιορίζονται στα πολύ στενά όρια λίγων ζητημάτων στων οποίων την αντιμετώπιση συμφωνούν. Και αν πας και σε καμία συνάντηση όπου γράφεται το κοινό πλαίσιο (επίσης ανοιχτές...) θα δεις ότι ακόμα και εκεί οι προσεγγίσεις διαφέρουν αρκετά.

Κλείνοντας θέλω να τονίσω και πάλι ότι η παράταξη δεν είναι ομάδα που αλληλεπιδράς κοινωνικά και παραλήπτης της ανάγκης σου να συναναστραφείς κόσμο. Το τι είναι το αφήνω να το ανακαλύψεις μόνη σου, χωρίς να σε καλώ να ενταχθείς σε κάποια, προφανώς. Απλώς είναι κρίμα που αυτή η στάση κατά των παρατάξεων στην τριτοβάθμια καταλήγει, σχεδόν πάντοτε, σε απολιτικοποίηση του υποκειμένου.

Statler
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Πεμ Δεκ 05, 2013 6:00 pm

Θα σχολιάσω μονάχα το συμπέρασμα, καθότι στα υπόλοιπα διαφωνούμε και δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να αναλύσω περισσότερο. Τα επιχειρήματά μου τα παρουσιάζω εκτενώς στο προηγούμενο ποστ μου.

Σοβαρά πιστεύεις ότι όποιος είναι κατά των παρατάξεων, είναι απολιτίκ; confused 
Όσο είμαι κατά της κομματικοποιήσης, άλλο τόσο είμαι κατά της απολιτικοποιήσης.
Δεν θεωρώ όμως ότι με το που γίνομαι μέλος μια παράταξης, αυτομάτως αρχίζω να ενδιαφέρομαι για τα κοινά της χώρας μου.

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Arcturus Regulus Black
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 24400
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Την / Το Πεμ Δεκ 05, 2013 6:14 pm

Συμφωνώ και εγώ με το Θάνο και την Ανθή. Είναι τραγελαφικό πλέον ότι στις γενικές συνελεύσεις συμμετέχουν τόσο λίγοι φοιτητές και παρόλα αυτά παίρνονται αποφάσεις που ούτε κατά διάνοια δεν αντιπροσωπεύουν τους φοιτητές, και το γεγονός αυτό θα έπρεπε να μας λέει ότι αυτοί που δεν έρχονται απαξιούν πλήρως για τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων έτσι όπως αυτές έχουν διαμορφωθεί με ανούσια πυρά μεταξύ παρατάξεων  (πέραν του ότι η όποια απόφαση είναι πιο πολύ πρόταση παρά απόφαση καθώς δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανέναν αυτό που ψηφίζεται , ούτε σε φοιτητή ούτε σε έδρα - πολλοί μπερδεύουν τις αποφάσεις του συλλόγου με τη βουλή...- ). Αντίθετα πολλοί συνεχίζουν να πιστεύουν ότι όσοι δεν παν σε συνελεύσεις είναι αδιάφοροι και απολιτικοποιημένοι (δηλαδή το 90% των φοιτητών; ) . Μπράβο , ωραίο συμπέρασμα.

Επίσης το ότι μπορεί να συμφωνείς με κάποια πλαίσιο πάνω σε κάποιο θέμα αλλά να διαφωνείς με το ίδιο πλαίσιο σε κάποιο άλλο θέμα είναι εντελώς αυτονόητο.

*
*
*
*
*
*

Hrw Black Snape
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 694
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2011

Magical Identity
Today's thought: Αnyone who thinks sitting in a church can make you a christian,must also think that sitting in a garage can make you a car

Δημοσίευση από Hrw Black Snape Την / Το Δευ Ιαν 06, 2014 2:59 pm

Από τη στιγμή που υπάρχουν οι φοιτητικές εκλογές, νομίζω είναι λογικό να υπάρχουν και οι παρατάξεις για να ξεχωρίζεις το ποιός σου προτείνει τι. Ο εκφυλισμός που προβάλλουν οι περισσότερες παρατάξεις να εκλείψει. Πήγα πέρυσι σε μάθημα μετά τις φοιτητικές εκλογές και δεν είχε τελειώσει η καταμέτρηση ακόμη. Παιδιά, φώναζαν κάτι συνθήματα, ο θεός να σε φυλάει. Δε θα πω εδώ πέρα τι έλεγαν, αλλά ήταν για πολλές σφαλιάρες... Να μη σχολιάσω τα σπασμένα έδρανα και ταβάνια πάνω στο "πάθος" της νίκης (ή της ήττας αναλόγως).
Αυτά περί εκλογών. Τώρα σε θέματα που αφορούν όλους τους φοιτητές, θεωρώ πρέπει να είμαστε ενωμένοι γιατί στο κάτω- κάτω όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε. Στο δικό μου πανεπιστήμιο ας πούμε, δε μας δίνουν ένα βιβλίο που το χρειαζόμαστε οπωσδήποτε. Ε, αυτό δεν πρέπει να το διεκδικήσουμε όλοι ανεξαρτήτως λοιπών πολιτικών απόψεων;!

home sweet home:

it all ends here:
If you don't stand for something,
you will fall for anything...
Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Οκτ 16, 2018 6:46 am