.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 2ος γύρος μαθημάτων στη Βιβλιοθήκη είναι έτοιμος και σας περιμένει!
Ανακοινώθηκαν τα βραβεία Golden Snitches: Ελληνικές Σειρές, περάστε από εδώ να συγχαρείτε τους νικητές!!
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.

Τελευταία παράσταση που είδατε

Μοιραστείτε
Luna Scamander
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 15116
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: Fake friends are like shadows: always near you at your brightest moments, but nowhere to be seen at your darkest hour... True friends are like stars, you don't always see them but they are always there...

Απ: Τελευταία παράσταση που είδατε

Δημοσίευση από Luna Scamander Την / Το Παρ Οκτ 09, 2015 12:02 am

RoadTrip3 κοντά στο Δημαρχείο της Θεσσαλονίκης.. Κι βολτούλες oh!

μπλομ:

Mysterious Wizard
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 8962
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

Magical Identity
Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

Δημοσίευση από Mysterious Wizard Την / Το Κυρ Οκτ 25, 2015 2:16 pm

Ψύχωση στο Blackbox. Αξίζει.

.
.

...:
Cassandra Black
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 33541
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Πεμ Νοε 05, 2015 12:46 am

Μαγικό Αυλό, επιτέλους In Love

Fear is the mind-killer:

Cassandra Black

Magical Identity
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2016 12:28 am

Ριχάρδος Γ', στο Εθνικό.
Γενικά σεβάστηκαν πολύ το κείμενο, αν και το γυρνούσαν πολύ συχνά σε κωμικό. Μ' άρεσαν πολύ τα κοστούμια -όλο το Top Man είχαν σηκώσει Razz- και τα εμβόλιμα τραγούδια Razz Η Μαργαρίτα (Θέμις Μπαζάκα) ήταν θεά <3 Αλλά και ο ίδιος ο Ριχάρδος (Δημήτρης Λιγνάδης) ήταν επικός, μέσα στο πετσί του ρόλου. Bonus Καρυοφυλιά fuckin' Καραμπέτη ως Elisabeth Woodville obey
9/10

Fear is the mind-killer:

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Δευ Φεβ 15, 2016 5:36 pm

(Μόνο εγώ γράφω εδώ)
Οικογένεια Άνταμς, το μιούζικαλ, Θέατρο Βέμπο, 8/10
Δεν ξέρω γιατί το θάβουν οι κριτικοί, είχε πολύ όμορφα τραγούδια και φυσικά υπέροχο καστ (αγάπησα Καφετζόπουλο-Σολωμού ως Gomez και Morticia), πολύ ωραία ατμόσφαιρα/σκηνικά/κοστούμια, έχω μάλιστα την εντύπωση ότι χρησιμοποίησαν τα ίδια props με αυτά του Broadway (ή έστω που τους έμοιαζαν πολύ). Γαμάτη η μετάφραση της Μαρσέλλου και τα tidbits ελληνικής πραγματικότητας ανάμεσα στους διαλόγους.
Αγαπημένη ατάκα:
Morticia: Σαν τη μάνα σου! Ήρθε για ένα σαββατοκύριακο, το σαββατοκύριακο έγινε εβδομάδα, η εβδομάδα μήνας κι ο μήνας 12 χρόνια!
Gomez: *beat*...Νόμιζα ότι είναι η δική σου μάνα.
Το κοινό: rofl rofl rofl
Το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν η εξέλιξη χαρακτήρα της Wednesday γιατί από τις ταινίες δε μου είχε βγάλει το στυλ του κοριτσιού που θα τα παράταγε όλα για τον μεγάλο έρωτα αλλά εντάξει Razz

Fear is the mind-killer:

Evie Frye
Administrator
Head of D.M.L.E.
Administrator Head of D.M.L.E.

Αριθμός μηνυμάτων : 4914
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms: it is about understanding.

Δημοσίευση από Evie Frye Την / Το Κυρ Αυγ 07, 2016 10:39 am

Αντιγόνη του Σοφοκλή σε σκηνοθεσία του Θέμη Μουμουλίδη
Συγχρητήρια σε όλο το θίασο και του συντελεστές,στους μουσικούς,στους δημιουργούς της μινιμαλιστικής και στον οδηγό που μας παρουσίασαν αυτή την εκπληκτική παράσταση.
10/10 Bravo

Stuff and Thangs:

Luna Scamander
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Magical Identity
Today's thought: Fake friends are like shadows: always near you at your brightest moments, but nowhere to be seen at your darkest hour... True friends are like stars, you don't always see them but they are always there...

Δημοσίευση από Luna Scamander Την / Το Τρι Αυγ 23, 2016 1:26 pm

Η λίμνη των Κύκνων! Στους πανέμορφους Δελφούς!

10/10!

Δεν περίμενα να είναι τόσο ωραία. Κι στο αρχαίο χώρο το έκανε πιο ωραίο...

Παγώσαμε βέβαια.. αλλά δεν έχει σημασία!

μπλομ:

Evie Frye
Administrator
Head of D.M.L.E.
Administrator Head of D.M.L.E.

Αριθμός μηνυμάτων : 4914
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

Magical Identity
Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms: it is about understanding.

Δημοσίευση από Evie Frye Την / Το Τρι Αυγ 23, 2016 1:58 pm

paramu8enia έγραψε:Η λίμνη των Κύκνων! Στους πανέμορφους Δελφούς!

10/10!

Δεν περίμενα να είναι τόσο ωραία. Κι στο αρχαίο χώρο το έκανε πιο ωραίο...

Παγώσαμε βέβαια.. αλλά δεν έχει σημασία!

Και εγώ το είδα στο Φλόκα.Πολύ ωραίο αλλά κάπως μεγάλο και κουραστικό.Συν ότι στις πέτρες πάνω δεν λέει giveup
Το φινάλε ήταν καταπληκτικό. oh!

Stuff and Thangs:

Luna Scamander
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Magical Identity

Δημοσίευση από Luna Scamander Την / Το Τρι Αυγ 23, 2016 3:40 pm

Ναι όντως αλλά στους Δελφούς σαν να το ξέρανε, μοιράζανε μαξιλάρια Razz 

Ναι το φινάλε μου άρεσε κι μένα :P

μπλομ:

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Δευ Οκτ 10, 2016 6:35 pm

Τριστάνο και Ιζόλδη από MET Live oh!
Ήταν υπέροχο oh! 9/10.

Fear is the mind-killer:

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Σαβ Δεκ 10, 2016 1:10 pm

Στο Eliart παίζει το Δέκα Μικροί Νέγροι της Αγκάθα Κρίστι για δεύτερη χρονιά. Δε μου άρεσε καθόλου η ηθοποιός που έπαιζε τη Βέρα, ίσως γιατί την είχα στο μυαλό μου πιο ήρεμη και συγκροτημένη, αλλά και γιατί υποτίθεται ότι είναι-δεν είναι 25-30 χρονών, όπως και ο Λόμπαρντ, κι αυτοί είχαν βάλει να τους παίζουν 50άρηδες. Επίσης ο Άντονι Μάρστον είχε γίνει Σάρα Μάρστον και το τέλος είχε αλλάξει (από το χέρι της ίδιας της Κρίστι, αλλά κι αυτοί δεν μπορούσαν να το ανεβάσουν με το ορίτζιναλ τέλος?) και ξενερώσαμε ολίγον τι. Razz 7.5/10.

Fear is the mind-killer:

Roland Weasley
Δημοσιογράφος
Δημοσιογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 4343
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Today's thought: You always have two choices: Your commitment versus your fear.

Δημοσίευση από Roland Weasley Την / Το Σαβ Ιαν 14, 2017 1:20 am

Πλούτος του Αριστοφάνη. Καλοκαίρι 2016.
Ως παράσταση αρκετά καλή, διαμορφωμένη με μια μοντέρνα πινελιά, ευκατανόητη. Το μόνο που με χάλασε ήταν οι πολιτικές αναφορές. =/

Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
-Despicable Me 2

Yes, you are cute
but a minion will always be cuter

Aurora Sinistra
Μαγικός Ζωολόγος
Μαγικός Ζωολόγος

Αριθμός μηνυμάτων : 8439
Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Aurora Sinistra Την / Το Σαβ Ιαν 14, 2017 8:18 pm

Έγκλημα και Τιμωρία ,θέατρο άνεσις
9/10
Μου άρεσε πάαααρα πολύ σαν μεταφορά, έχοντας διαβάσει και το βιβλίο και πιστεύω πως με τα μέσα που είχαν (θα την χαρακτήριζα ως παράσταση με κάπως πιο χαμηλό μπάτζετ για σκηνικά, χωρίς πολλούς ηθοποιούς κτλ) βγήκε πολύ καλό αποτέλεσμα. Ο λόγος που έβαλα 9 και όχι 10 είναι μόνο επειδή δεν είχε τον χαρακτήρα του Σβιντριγκάιλοφ που θεωρώ πως δημιουργούσε ένα πολύ μικρόο πλοτ χοουλ, κατα τα άλλα εγώ δεν είδα κάποια άλλη σημαντική παράλειψη! Μου άρεσε πολύυ ο Ιορδανίδης στον ρόλο του Ρασκόλνικοφ και μου άρεσε πολύ και αυτός που έκανε τον Πορφύρη Πετρόβιτς. Γενικά την προτείνω σαν παράσταση In Love Άρεσε και στη μαμά που με συνόδευε awesome

Ωραία μου Κυρία, θέατρο Πάνθεον
7.5/10
Μου άρεσε αρκετά, γενικά δεν είχα τρομερά υψηλές προσδοκίες αλλά ήταν πολύ καλύτερο απο οτι περίμενα. Αυτή ήταν μια αρκετά πλούσια παράσταση απο άποψη μπάτζετ με σκηνικά, γνωστούς ηθοποιούς κτλ. Θεωρώ πως το αποτέλεσμα ήταν καλό περισσότερο εξαιτίας των κουστουμιών,σκηνικών τραγουδιών(τα τραγούδια ήταν πολύ ωραία) και όχι τόσο λόγω των ηθοποιών. Μου άρεσε αρκετά ο Καφετζόπουλος αν και δεν είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, μου άρεσε και ο Χαικάλης που είχε σημαντικό ρόλο εντάξει, αλλά δεν μου άρεσαν τόσο οι πρωταγωνιστές που ήταν ο Κόκλας και η Ματσούκα. Δεν ήταν κακοί, απλά δεν ξετρελάθηκα. Ο Κόκλας ήταν καλός αλλά δεν ξέρω τι με χάλασε, πιστεύω πως ίσως δεν του ταίριαζε τόσο ο ρόλος. Η Ματσούκα ήταν αδιάφορη. Γενικά μου ξένιζε κιόλας το ωραία μου κυρία στα ελληνικά,επειδή είναι ένα έργο αρκετά στενά συνδεδεμένο με γλώσσα, προφορά ιδιματισμούς κτλ :/ κάνανε πάααρα πολύ καλή προσπάθεια να το μεταφέρουν στα ελληνικά και βγήκε αρκετά καλό αλλά και πάλι με ξένιζε. Θα μου πείτε,αφού το ήξερα γιατί πήγα; ε δεν το διάλεξα εγώ...

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Τρι Φεβ 07, 2017 8:34 pm

Άμλετ ο Β'
Πήγα μην ξέροντας τι με περίμενε αλλά πέρασα πολύ καλά. Εκτός του υπέροχου καστ (Κυριακίδης, Τσάφου, Κωνσταντίνου, Γουλιελμάκη), ήταν απίστευτα καλή η μετάφραση -απ' ό,τι έχω δει καλύτερη απ' το ορίτζιναλ κείμενο-, η παράσταση βασιζόταν αρκετά στον αυτοσχεδιασμό και στη συμμετοχή του κοινού και γενικώς σε κάποια φάση δεν μπορούσα να ανασάνω από τα γέλια Laughing
Το πράγμα ξεκίνησε καλά ήδη με την πρώτη σκηνή, που δε σας λέω τι μας έκαναν για να μην το περιμένετε ούτε εσείς αν πάτε να το δείτε, αλλά νομίζω το αγαπημένο μου κομμάτι ήταν ο διάλογος του Άμλετ με το φάντασμα του πατέρα του :P
8.5/10 επειδή έκανε μια μικρή κοιλιά στο β' μέρος, αν και χωρίς να χάνει σε χιούμορ.

Fear is the mind-killer:

Aurora Sinistra
Μαγικός Ζωολόγος
Μαγικός Ζωολόγος

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Aurora Sinistra Την / Το Παρ Απρ 21, 2017 1:37 am

Mama Mia 8,8/10
Μου άρεσε πάααρα πολύ σαν παράσταση, μόνο θετικά μπορώ να πω πραγματικά υπέροχη In Love. Ήταν πάρα πολύ καλοί και οι ηθοποιοί, η Βανδή ενώ είναι τραγουδίστρια ήταν πολύ καλή ως Ντόνα και μετά από άλλους μου άρεσαν πολύ η Σαββίδου που έκανε την Ρόζι, η Μπέτυ Μαγγίρα και ο Άκης Σακελλαρίου ως Σαμ <3. Ήταν υπερπαραγωγή είχε πολύ μεγάλο καστ, πάααρα πολλά κουστούμια και πολύ ωραία σκηνικά. Οι ηθοποιοί άλλαξαν πάρα πολλές φορές ρούχα κατά τη διάρκεια της παράστασης καθώς και οι χορευτές ti? στο τέλος είχαν και διάφορα εντελώς ντίσκο κουστούμια. Ενδυματολογικά μου αρέσαν,ήταν αρκετά 70s. Τα τραγούδια επίσης πολύ ωραία διασκευασμένα. Η Ντέμυ δεν ήταν λόγω γιουροβίζιον αλλά η ηθοποιός που έκανε την Σοφία ήταν πολύ καλή.

Nearly Headless Nick
Ministry's Ambassador
Ministry's Ambassador

Αριθμός μηνυμάτων : 38086
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Σα το σουγιά καρφώνεται η μοναξιά στο ώμο μου.

Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Την / Το Σαβ Απρ 22, 2017 10:42 pm

Cassandra Black έγραψε:Άμλετ ο Β'
Πήγα μην ξέροντας τι με περίμενε αλλά πέρασα πολύ καλά. Εκτός του υπέροχου καστ (Κυριακίδης, Τσάφου, Κωνσταντίνου, Γουλιελμάκη), ήταν απίστευτα καλή η μετάφραση -απ' ό,τι έχω δει καλύτερη απ' το ορίτζιναλ κείμενο-, η παράσταση βασιζόταν αρκετά στον αυτοσχεδιασμό και στη συμμετοχή του κοινού και γενικώς σε κάποια φάση δεν μπορούσα να ανασάνω από τα γέλια Laughing
Το πράγμα ξεκίνησε καλά ήδη με την πρώτη σκηνή, που δε σας λέω τι μας έκαναν για να μην το περιμένετε ούτε εσείς αν πάτε να το δείτε, αλλά νομίζω το αγαπημένο μου κομμάτι ήταν ο διάλογος του Άμλετ με το φάντασμα του πατέρα του :P
8.5/10 επειδή έκανε μια μικρή κοιλιά στο β' μέρος, αν και χωρίς να χάνει σε χιούμορ.
Το ίδιο, αλλά με άλλο καστ. Το νοσοκομείο "σωτηρία" έχει θεατρική ομάδα και ο Κυριακίδης βοήθησε στο να ανέβει η παράσταση. Δεν ήτανε επαγγελματίες, αλλά βγήκε πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα βάλω κι εγώ 8,5\10, καθαρά γιατί δεν είδα ηθοποιούς.
PS: η Οφηλία ήταν όλα τα λεφτά. Razz

“Still I pictured having you for fifty, sixty more years.
I thought I might be ready then to let you go. But it's you,
and I realize now that I won't be anymore ready to lose you
then than I am right now. Which is not at all.”
Amycus
Member of Order Of Merlin 1st
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 29165
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Δημοσίευση από Amycus Την / Το Πεμ Αυγ 10, 2017 5:26 pm

Ηρώδειο που πήγα να ακούσω Βιμ Μέρτενς.

Μας την έσπασε λίγο γιατί, αν και η παράσταση χωριζόταν σε δύο μέρη, το πρώτο αναλώθηκε τελείως στο να παρουσιάσει την τελευταία του δουλειά, Dust Of Truths. Λοιπόν, έκαψε όλο το εγχείρημα γιατί κανείς απο το κοινό δεν ήταν ακόμα απόλυτα εξοικειωμένος με το έργο και υπήρχε αμηχανία. Στην τελική, πήγαμε για να ακούσουμε τα κομμάτια που ακούμε χρόνια, δεν ήταν παρουσίαση cd. Μπήκαμε στο δεύτερο μέρος όπου ξεκίνησε με γνωστότερα, όχι όμως τα πιο γνωστά, τα οποία έπαιξε ως ancor και τελείως αλλαγμένα. Δεν το ευχαριστήθηκα, το ομολογώ.

_
__
____
___
___
____
Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Δευ Οκτ 30, 2017 7:34 pm

Sweeney Todd στο Μέγαρο, παραγωγή της Καμεράτας.
Ντάξει ότι είναι από τα αγαπημένα μου μιούζικαλ δε χρειάζεται καν να το πω. Μου άρεσε πολύ η μετάφραση, τα κοστούμια, η Κοντογιώργη ως Mrs Lovett ήταν θεά (καλά γενικώς είναι θεά αλλά της πήγαινε κι ο ρόλος πολύ), μ' άρεσε ο πρωταγωνιστής και το creepiness του Δικαστή :P Επίσης το γεγονός ότι οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είχαν πιο πολύ βάθος απ' ό,τι στην ταινία.
Ήταν απωθημένο σχεδόν δεκαετίας να το δω λάιβ και χαίρομαι πολύ που τα κατάφερα. 9/10.

Fear is the mind-killer:

Aurora Sinistra
Μαγικός Ζωολόγος
Μαγικός Ζωολόγος

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Aurora Sinistra Την / Το Σαβ Δεκ 09, 2017 3:32 am

^αχ και ήθελα να τω δω αλλά δεν βρήκα παρέα και είπα να μην πάω μόνη Sad

Υπόγειο στο Καρτέλ 8/10.
Μου άρεσε πολύ, ήταν αρκετά ιδιαίτερο. Έπαιζαν μόνο δύο ηθοποιοί σε όλη την παράσταση και θεωρώ πως ήταν πολύ δύσκολο και απαιτητικό. Παρόλο που ήταν μόνο δύο κρατούσε το ενδιαφέρον η παράσταση. Θεωρώ πως και οι δύο ηθοποιοί που έπαιζαν ήταν πολύ καλοί αν και ο ένας που έκανε το ας πούμε θύμα (δεν θυμάμαι το όνομά του και δεν είχαν ονόματα οι ρόλοι που έπαιζαν) ήταν καλύτερος. Η τοποθεσία ήταν σε φάση " θα με βιάσουν όπως πηγαίνω ή όπως γυρίζω;Wink" οπότε έμπαινες και στο βαρύ κλίμα της παράστασης όπως πήγαινες (ευτυχώς βρήκαμε και μια μεγάλη παρέα που πήγαινε εκεί και πήγαμε όλοι μαζί. Γυρίσαμε με την φίλη μου με ταξί).

Aurora Sinistra
Μαγικός Ζωολόγος
Μαγικός Ζωολόγος

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Aurora Sinistra Την / Το Κυρ Ιαν 07, 2018 3:46 pm

The Curing room σε σκηνοθεσία Δ. Καρατζιά 9/10
Πάρα πολύ καλό. Πολύ δυνατό. Μετέφερε αρκετά το συναίσθημα που ήθελε, όλοι οι ηθοποιοί ήταν εξαιρετική. Ένας έλεγε σε συνέντευξή του πως για να μπεί στο πετσί του ρόλου έμεινε τρείς μέρες εντελός νηστικός κλεισμένος στο σπίτι του ti? Το γυμνό θεωρώ πως δε ενοχλούσε, αν και κάποιοι λένε πως σε αποπροσανατολίζει από την ερμηνεία κτλ

Ποιός φοβάται την Βιρτζίνια Γούλφ 7.5/10
Μου άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Δευ Μάης 28, 2018 9:31 pm

Πριν από μερικούς μήνες είχα δει το Μπαμπά, μην ξαναπεθάνεις Παρασκευή και μου άρεσε περισσότερο απ' όσο περίμενα Razz

Προχτές πήγα στη Σαλώμη του Όσκαρ Γουάιλντ. Ενώ ήξερα ότι πρόκειται για χοροθέατρο, περίμενα να 'χει και λίγο πρόζα μιας και το κείμενο είναι από τα αγαπημένα μου, και πάλι όμως δεν απογοητεύτηκα αφού οι χορογραφίες και η μουσική ήταν στημένα στην εντέλεια.

Fear is the mind-killer:

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Αυγ 15, 2018 7:24 pm