.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ανακοινώθηκαν οι κατηγορίες των βραβείων Golden Snitches, περάστε από εδώ!!
Περάστε να ανταλλάξετε τα Points σας από εδώ!!
Νέες αλλαγές στο Υπουργείο Μαγείας! Snitch πύλη
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.
Μάθετε όλα τα τελευταία νέα του Ποττερόκοσμου από τον Ημερήσιο Προφήτη! blasé

Ο αριστερός… Harry Potter!

Μοιραστείτε
Mrs Lovett
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 533
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status:
Today's thought:

Ο αριστερός… Harry Potter!

Δημοσίευση από Mrs Lovett Την / Το Παρ Δεκ 03, 2010 12:55 pm

Ακολουθεί ανάλυση των βιβλίων Χάρι Πότερ,από τον φιλόσοφο Jean-Claude Milner.

Η εμβληματική εφημερίδα της Αριστεράς στη Γαλλία, η Liberation, συνηθίζει να εκπλήσσει τους αναγνώστες της με τα προχωρημένα και ευρηματικά της πρωτοσέλιδα. Την περασμένη Παρασκευή από την πρώτη της σελίδα παρουσίαζε τον Harry Potter, ως το νέο ήρωα της Αριστεράς, ο οποίος εναντιώνεται στον υλισμό της μεσαίας τάξης.

Η εφημερίδα της γαλλικής αριστερής διανόησης προκειμένου να υποδεχθεί την τελευταία έκδοση της σειράς του Harry Potter ανέθεσε στον φιλόσοφο Jean-Claude Milner να γράψει ένα άρθρο για το διάσημο μάγο των βιβλίων της J.K. Rowling.

Ο Milner προχώρησε στη δική του- αμιγώς πολιτική- ανάγνωση του βιβλίου καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι ο Harry Potter είναι φορέας αριστερών ιδεών και οι περιπέτειες του είναι μία διατριβή εναντίον των πολιτικών που εφάρμοσαν στη Μεγάλη Βρετανία η Μάργκαρετ Θάτσερ και ο Τόνι Μπλερ.

Ολόκληρο το άρθρο είναι εδώ

Εσείς τι πιστεύετε;

I don't have any reasons
I've left them all behind

I'm in a New York state of mind

Albus P.W.B. Dumbledore
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: still thinking about it...

Απ: Ο αριστερός… Harry Potter!

Δημοσίευση από Albus P.W.B. Dumbledore Την / Το Παρ Δεκ 03, 2010 9:51 pm

Όταν ένας συγγραφέας γράφει ένα βιβλίο γεγονός είναι ότι περνάει έμμεσα μηνυμάτα μέσα από το κείμενό του, τα οποία του έχουν γίνει βίωμα και τα εκφράζει άλλες φορές ηθελημένα και άλλες φορές χωρίς τέτοια πρόθεση. Επίσης γεγονός είναι ότι όταν ένας δυγγραφέας πλάθει ένα φανταστικό ήρωα (και όχι αντιήρωα) του προσδίδει τα καλύτερα χαρακτηριστικά, αυτά που κατά τον ίδιο είναι σημαντικότερο να υπάρχουν σε ένα άνθρωπο προς μίμηση. Έτσι λοιπόν τις περισσότερες φορές τα συμπεράσματα όσων αναλύουν κάποιο κείμενο, είναι τελείως διαφορετικά με αυτά που ήθελαν να περάσουν ή είχαν στο μυαλό τους οι συγγραφείς. Αυτό που τελοσπάντων προσπαθώ να πω είναι ότι η Ρόουλινγκ έχει δώσει στον ήρωά της τα καλύτερα χαρακτηριστικά που μπορούσε, αν η ίδια έχει αντιλήψεις που κλίνουν προς τα αριστερά τα πέρασε αναπόφευκτα και στο ήρωά της. Ένα πιθανό σενάριο είναι επειδή της φαίνονται (όπως και στου πιο πολλούς νομίζω) σωστές οι απόψεις και οι πράξεις του Χάρι να μην είχε καν κάνει κάποιον τέτοιο συνειρμό και οι προαναθερθέντες κύριοι προσπαθώντας να βγάλουν απΆτη μύγα ξύγκι κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα.
Hrw Black Snape
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 694
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Αnyone who thinks sitting in a church can make you a christian,must also think that sitting in a garage can make you a car

Δημοσίευση από Hrw Black Snape Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 2:05 am

να πω την αληθεια,κι εμενα μου φαινεται αριστερος σαν χαρακτηρας,με την εννοια οτι αντιτασσεται σε αυτα που οι αλλοι θεωρουν δεδομενα!
απο την αλλη,δεν το επελεξε ποτε ο ιδιος,εχει την υποστηριξη της εξουσιας μεχρι ενος βαθμου (νταμπλντορ)και κυριως, δεν νομιζω η συγγραφεας να σκεφτοταν κατι τετοιο οταν εγραφε το πρωτο παιδικο βιβλιο!!!μαλλον απιθανο μου φαινεται!!!

home sweet home:

it all ends here:
If you don't stand for something,
you will fall for anything...
Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?
Nearly Headless Nick
Ministry's Ambassador
Ministry's Ambassador

Αριθμός μηνυμάτων : 38081
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Today's thought: Σα το σουγιά καρφώνεται η μοναξιά στο ώμο μου.

Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Την / Το Πεμ Μαϊος 03, 2012 3:34 pm

Προφανώς ο κάθε συγγραφέας προσπαθεί να συστηθεί μέσα από το βιβλίο του και να μας δείξει τι προτιμήσεις του. Είτε αυτό είναι τα βιβλία, είτε οι ταινίες, είτε οι θρησκεία κλπ.
Μπορεί κάτι τέτοιο να ισχύει σε ένα βαθμό, αλλά πιστεύω πως χρειάζεται να κάνουν ιδιαίτερο θέμα γι' αυτό. Εγώ δεν έχω λάβει τίποτα τέτοια υπόκρυφα μηνύματα.

“Still I pictured having you for fifty, sixty more years.
I thought I might be ready then to let you go. But it's you,
and I realize now that I won't be anymore ready to lose you
then than I am right now. Which is not at all.”
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Κυρ Φεβ 10, 2013 11:36 pm

Περσινά ξυνά σταφίλια . ΑΙΣΧΩΣ , ο χάρι πότερ είναι θρύλος, μορφή και όχι για να τον βεβηλώνει ο κάθε φίλοσοφος ότι κι είναι αυτός. Ότι τους κατεβεί στο κεφάλι το κάνουν χάρι πότερ κι όποιον πάρει ο χάρος! Σε αυτά είμαι κάθετος vrisimo vrisimo vrisimo vrisimo vrisimo
Leon Black
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 3276
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010

Magical Identity
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: Nothing Is True Everything Is Permitted

Δημοσίευση από Leon Black Την / Το Τετ Ιουλ 31, 2013 4:21 pm

Εντάξει ο, τι να ναι πραγματικά αυτές οι αναλύσεις του βιβλίου από άσχετους με τρελαίνουν

Σπόιλερ:
teddy potter
Χρυσούχος
Χρυσούχος

Αριθμός μηνυμάτων : 745
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2014

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought:

Δημοσίευση από teddy potter Την / Το Πεμ Απρ 24, 2014 3:22 pm

Leon Black έγραψε:Εντάξει ο, τι να ναι πραγματικά αυτές οι αναλύσεις του βιβλίου από άσχετους με τρελαίνουν

συμφωνω
Drussila Diggory
Δασοφύλακας
Δασοφύλακας

Αριθμός μηνυμάτων : 1510
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2014

Magical Identity
Today's thought: Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει.

Δημοσίευση από Drussila Diggory Την / Το Τετ Ιουν 18, 2014 7:11 pm

και εγω

H.P.♥:
Severous Albous
Χρυσούχος
Χρυσούχος

Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2014

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought:

Δημοσίευση από Severous Albous Την / Το Τετ Ιουν 18, 2014 7:24 pm

και εγω

slythn2  slytherin  slytherin  slytherin  slytherin slythn2

.     .   
Nathaniel
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 7252
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

Δημοσίευση από Nathaniel Την / Το Τετ Ιουν 18, 2014 11:10 pm

Dragon The Grey έγραψε:Περσινά ξυνά σταφίλια . ΑΙΣΧΩΣ , ο χάρι πότερ είναι θρύλος, μορφή και όχι για να τον βεβηλώνει ο κάθε φίλοσοφος ότι κι είναι αυτός. Ότι τους κατεβεί στο κεφάλι το κάνουν χάρι πότερ κι όποιον πάρει ο χάρος! Σε αυτά είμαι κάθετος  vrisimo  vrisimo  vrisimo  vrisimo  vrisimo

Leon Black έγραψε:Εντάξει ο, τι να ναι πραγματικά αυτές οι αναλύσεις του βιβλίου από άσχετους με τρελαίνουν

Χωρίς να θέλω να σας προσβάλω παιδιά, είστε τουλάχιστον άκυροι.
Dragon The Grey, τη βεβήλωση που την είδες; Διάβασες το άρθρο; Προσωπικά όχι. Το επιχείρημά μου δεν βασίζεται στο άρθρο όμως, σε αντίθεση με τη δική σου.
Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του, δεν ανάγκασε κανέναν ο άνθρωπος να την ενστερνιστεί ή έστω να την αποδεχτεί.

Leon Black, τι εννοείς άσχετους; Διάβασε τα βιβλία και έγραψε την ανάλυση. Αυτό τον κάνει τόσο γνώστη όσο κάθε άλλον άνθρωπο που διάβασε τα βιβλία και έχει άποψη για αυτά... Εκτός κι αν εννοείς ότι υπάρχει μία κρυφή κοινωνία μάγων, ότι μόνο εκείνοι έχουν δικαίωμα κρίσης/κριτικής των βιβλίων και ότι εσύ είσαι grouppie ή μέλος της κοινωνίας αυτής;

Αυτά, από εμένα όσο αφορά τα σχόλιά σας.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καθένας έχει την άποψή του και έχει δικαίωμα σε αυτήν. Μιλώ εκ πείρας όταν λέω ότι ο κάθε άνθρωπος που γράφει ιστορίες οποιουδήποτε είδους, ασυνείδητα ή ακόμα και συνειδητά, περνάει μέσα από αυτά τα γραφήματα και προσωπικές ιδέες. Την δική του κοσμοθεωρία αν θες.
Τώρα, αν μία γυναίκα που μέσα από 7 βιβλία και 7 ταινίες που προωθούν την απολυταρχία, τον ρατσισμό (κατά των muggles/muggle-borns) και τον ελιτίστικο τρόπο σκέψης, έχει βγάλει κάμποσα χρήματα, και με βάση την πλούσια ζωή της έχει γίνει μία νεόπλουτη κυρία, έχει γράψει ένα "αριστερό" βιβλίο, ίσως η αριστερά της Βρετανίας να είναι από την άλλη πλευρά του δρόμου.
Αυτά και για το άρθρο.

"We don't read and write poetry because it's cute.
We read and write poetry because we are members of the human race.

And the human race is filled with passion. And medicine, law, business, engineering, these are noble pursuits and necessary to sustain life. But poetry, beauty, romance, love, these are what we stay alive for.

To quote from Whitman, 'O me! O life!... of the questions of these recurring; of the endless trains of the faithless... of cities filled with the foolish; what good amid these, O me, O life?'
Answer. That you are here - that life exists, and identity; that the powerful play goes on and you may contribute a verse.
That the powerful play *goes on* and you may contribute a verse.

What will your verse be?"
Dead Poets' Society

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Οκτ 18, 2017 5:49 pm