.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ελάτε να γιορτάσετε τα 10α γενέθλια το HW εδώ!
Νέες αλλαγές στο Υπουργείο Μαγείας! Snitch πύλη
Σε αναζήτηση καθηγητών, περάστε από εδώ και γίνετε και εσείς!
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.
Μάθετε όλα τα τελευταία νέα του Ποττερόκοσμου από τον Ημερήσιο Προφήτη! blasé

Γυαλιά :Ρ

Μοιραστείτε
Cassandra Black
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 33404
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Γυαλιά :Ρ

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 3:24 pm

Λόγω πρόσφατης ανακάλυψης στυλ "έχω-φετίχ-με-τα-γυαλιά-οράσεως" είπα να ανοίξω τόπικ να μαζευτούμε οι μύωπες να πούμε τον πόνο μας xD

Φοράτε γυαλιά? Μήπως φακούς? Πόση μυωπία/αστιγματισμό/γουατέβερ έχετε? Θέλετε μήπως να κάνετε λέιζερ και να τα πετάξετε? Πείτε τα όλα Cool :P

Fear is the mind-killer:

anthian9
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Muggle born
Today's thought:

Απ: Γυαλιά :Ρ

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 3:37 pm

Έχω πολύ μικρό βαθμό μυωπικού αστιγματισμού και στα 2 μάτια, στο αριστερό λιγότερο. 0.75 και 1? Δεν θυμάμαι. Αλλά είναι τόσο άπειρα κουραστικό στην τηλεόραση όταν έχει ταινία με υπότιτλους και όταν σε ορισμένα σπίτια (βλεπε:δικό μου) δεν έχουν καλά φώτα. Τα δικά μας είναι κάπως πορτοκαλιάρικα, με ένα αρρωστημένο φως που με κουράζουν πολύ, ειδικά τις νύχτες όταν παίζει η τιβί και θέλω να δω κανα έργο. Βασικά, το Νησί. Razz
Προτιμώ τις λάμπες γάλακτος-δεν φταίω εγώ, έτσι λέγονται- γιατί έχουν πιο καθαρό, λευκό φως και τις οικολογικές. Δεν ξέρω αν είναι μόνο δικό μου το πρόβλημα ή το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα.
Επίσης είναι κουραστικό στον υπολογιστή, βλέπεις καλύτερα απ' ότι στην τηλεόραση, αλλά μετά από κανα μισάωρο κουράζονται τα μάτια σου και θαμπώνει πολύ η οθόνη. Τα γυαλιά είναι είδομεν το φως το αληθινόν για μένα, αισθάνομαι σαν θεός που μπορώ να βλέπω τόσο μακριά, με την παραμικρή λεπτομέρεια. Γυαλάκια μου, σας αγαπώ που μου δείχνετε το φως<3
φίλε, φαντάζομαι πόσο κουραστική είναι η κατάσταση με την όραση όσων έχουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερο βαθμό από 'μένα, αφού εγώ με τόσο μικρό να είναι τόσο σπαστικός για την καθημερινή ζωή.

Άρα καταλήγουμε στο ότι φοράω γυαλιά στην τηλεόραση(1) στον Η/Υ (2) και στην ώρα της κα. Αναστασίας στο φροντιστήριο (3), γιατί κάνει κάτι ψείρες, ο Βόλντυ και όλοι οι παράφρονες μαζί της... cross

♩ - ♫

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Morgan le Fay
Παράφρων
Παράφρων

Αριθμός μηνυμάτων : 32791
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 4:44 pm

Ε, αυτή η σειρά τόπικ ασήμαντων πραγμάτων με :P στο τέλος είναι και μαμώ :P
Βάλε και γυαλιά ηλίου ρε, άμα ανοίξω τόπικ γυαλιά ηλίου :P θα μου την πουν erimi

The best thing for being sad… is to learn something. That is the only thing that never fails. You may grow old and trembling in your anatomies, you may lie awake in the middle of the night listening to the disorder of your veins, you may miss your only love, you may see the world around you devastated by evil lunatics, or know your honour trampled in the sewers of baser minds. There is only one thing for it then — to learn. Learn why the world wags and what wags it. That is the only thing the mind can never exhaust, never alienate, never be tortured by, never fear or distrust, and never dream of regretting.

-8
Πέσανε νταρκίλες και φταίει η Πόρτγκας:

Jace Wayland
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 11953
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

Magical Identity
Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

Δημοσίευση από Jace Wayland Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 5:04 pm

Εγω εχω μυωπια..ενα και ενα στο καθε ματι Razz Ειναι πολυ ενοχλητικο οταν βλεπω τηλεοραση και θελω να δω κατι erimi αλλα το θανατος μου ειναι στην ταξη επειδη καθομαι πισω και πρεπει να να μισοκλεινω τα ματια μου για να δω και με κοροιδευουν μετα οι φιλοι μου Razz η στο σινεμα οι υποτιτλοι?Απαπαπα :P
Ολα αυτα μεχρι που πηρα τα αγαπημενα μου γυαλιααααα hurrah
Πραγματικα οπως ειπε και η Ανθη ειναι γαματο να βλεπεις μακρια με καθε λεπτομερεια oh!
Εκτος αυτου καποιες φορες ειναι ενα πολυ ωραιο αξεσουαρ τα γυαλια :P
Αυταα!

Laverne de Montmorency
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 6050
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 6:47 pm

Γιάννα χθες σκεφτόμουν ότι δεν υπάρχει τέτοιο τόπικ. Razz

Λοιπόν στο ένα μάτι έχω αστιγματική μυωπία 0,75 νομίζω (το "καλό" μου μάτι) και στο άλλο 1 βαθμό μυωπία και σε ορισμένες περιπτώσεις δεν βλέπω την τύφλα μου με αυτό όταν πρόκειται για μακριά. Ευτυχώς στην τάξη κάθομαι τρίτο θρανίο και βλέπω καλά. Μια φορά κάναμε μάθημα μαζί με ένα τμήμα και βρέθηκα σε ένα θρανίο τέρμα θεού και όταν είπα ότι δε βλέπω γυρνάει μια και μου λέει με κακιασμένο, ψωνίστικο τρόπο "φοράς γυαλιά και δε βλέπεις?" Μου ήρθε να τη σφάξω. :@: Στην τηλεόραση είναι λίγο κουραστικά αλλά στo pc που είναι κοντά στα μάτια μου δε με πειράζει καθόλου. Τα γυαλιά τα φοράω στον πίνακα, σε οθόνες οποιουδήποτε είδους και αν τα θυμηθώ στο διάβασμα. Προσπαθώ να μην τα ξεχνάω στα μάτια μου αλλά παρόλο που το πρόβλημα στα μάτια μου είναι μικρό νιώθω τόσο θεϊκά στην ιδέα ότι τα γυαλιά μου δινουν κανονική όραση.Razz Η πλάκα ήταν στα 3D. Στην αρχή φόραγα και τα δυο γυαλιά μαζί αλλά έβρισκαν οι βλεφαρίδες μου=/ οπότε έκατσα και είδα την ταινία μόνο με τα γυαλιά 3D. Eυτυχώς ήταν μεγάλη η οθόνη.
Τα γυαλιά ηλίου τώρα, απλά τα λατρεύω γιατί με προστατεύουν από τον ήλιο που με κάνει να φταρνίζομαι. Και τα θέλω απαραίτητα ray ban. Από την στιγμή που προστατεύουν από τις ακτίνες δε με νοιάζει αν θα είναι αυτή η μάρκα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσω άλλο σχήμα. Razz
Αυτά τα ελάχιστα. Cool Είπα τον πόνο μου και ησύχασα. Razz

Something hidden...:
In H.C.T.,
I'm Chef Jamie Oliver
Pleasure.
Victoire Weasley
Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων

Αριθμός μηνυμάτων : 2365
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2011

Magical Identity
Today's thought: Curiosity killed the cat but at least the cat died knowing...

Δημοσίευση από Victoire Weasley Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 7:07 pm

Εγώ τώρα τελευταία παρατήρησα ότι έχω ένα μικρό προβληματάκι με την όραση μου,δεν μπορώ να διαβάζω γράμματα από μακριά!!!Στο σχολείο δεν με νοιάζει γιατί έτσι και αλλιώς "κοιμάμαι" την ώρα του μαθήματος και δεν παρακολουθώ,το πρόβλημα είναι με τις ταινίες για αυτό δεν βλέπω συχνά τηλεόραση αλλά κατεβάζω συνέχεια από τον υπολογιστή και μεγαλώνω τη γραμματοσειρά των υποτίτλων πράγμα που είναι κουραστικό να ψάχνω συνέχεια ταινίες και μετά να βρίσκω υπότιτλους από άλλα σάιτς(βλέπω τουλάχιστον 10-12 ταινίες την εβδομάδα).Αν και η μοναδική λύση είναι να βάλω γυαλιά δεν θέλω γιατί θεωρώ πως δεν μου ταιριάζουν και γενικά δεν θέλω να φοράω γυαλιά μυωπίας.

.

Orion Black
Εκπαιδευτής Δράκων
Εκπαιδευτής Δράκων

Αριθμός μηνυμάτων : 1890
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011

Magical Identity
Today's thought: This game....Will not have a happy ending....

Δημοσίευση από Orion Black Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 7:17 pm

εγώ κατάλαβα ότι έχω μυωπία όταν πήγα να βγάλω το δίπλωμα οδήγησης , έχω 1,5 και στα δυο μου ματια και φοράω φακούς επαφής, δεν αντέχω τα γυαλια επάνω μου :P

---

Where my loyalties lie:

Clary Fray
Δημοσιογράφος
Δημοσιογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 14284
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

Magical Identity
Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

Δημοσίευση από Clary Fray Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 7:31 pm

Ναι, έχω και εγώ μυωπία! :P
Έβαλα γυαλιά στην Α'γυμνασίου. Ξεκίνησα με 3,5 στο αριστερό μάτι και 0.5 στο δεξί.
Η μυωπία αυξήθηκε και ως τώρα έχει φτάσει στο 4,25 στο αριστερό και 1,75 στο δεξί. Και μάλλον εξακολουθεί να αυξάνεται. sweatdrop smiley
Τον Σεπτέμβριο έβαλα φακούς επαφής! wiii!!! Και τους αγαπώ, τους αγαπώ, τους αγαπώ! wihu .
Πρόκειται να κάνω λέιζερ αργότερα... απλά γιατί αν υπάρχει κάτι που σιχαίνομαι στους φακούς είναι το άγχος. Μη τους χάσω, μη μου πέσουν, να φροντίσω να τους βγάλω πριν κοιμηθώ και και και...
Να προσθέσω ότι δε μου αρέσω κα-θο-λου με γυαλιά! :P

Stop looking out your window
and get out of your front door!

hidden secrets:

When life means
something more than just breathing...

anthian9

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 7:44 pm

Μυρτώ νομίζω ότι από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω επιτρέπεται να κάνεις λέιζερ^

Καλά και γω δεν είμαι τρέλα με τα γυαλιά, αλλά πολύ που μ' ένιαξε με το συμπάθειο, απ' το να γκαβωθώ. Βαριέμαι την διαδικασία με τους φακούς και εφόσον έχω τόσους λίγους βαθμούς η οφθαλμίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς έξω κυκλοφορώ χωρίς γυαλιά, μια χαρα είναι. Το μόνο εκνευριστικό είναι καμιά φορά όταν σε χαιρετάει κάποιος από μακριά και δεν βλέπεις καλά την φάτσα του, ενώ όλοι οι υπόλοιποι της παρέας τον έχουν δει και τον χαιρετάνε κι αυτοί και συ κάθεσαι κάπως σαν παρκμιακός και λες "τώρα να χαιρετήσω ή άλλος είναι και θα πω βλακεία; " Razz

ή οι ΗΛΙΘΙΕΣ ταμπέλες με τα μικρά γράμματα στα ταξίδια. :P

♩ - ♫

Clary Fray
Δημοσιογράφος
Δημοσιογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 14284
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

Magical Identity
Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

Δημοσίευση από Clary Fray Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 7:49 pm

^ Ανθή μέέέχρι να φτάσω στην κατάλληλη ηλικία για να κάνω λέιζερ, η μυωπία θα έχει αυξηθεί κατά πολύ! :P

Stop looking out your window
and get out of your front door!

hidden secrets:

When life means
something more than just breathing...

Laverne de Montmorency
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 6050
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 8:57 pm

anthian9 έγραψε:Μυρτώ νομίζω ότι από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω επιτρέπεται να κάνεις λέιζερ^

Καλά και γω δεν είμαι τρέλα με τα γυαλιά, αλλά πολύ που μ' ένιαξε με το συμπάθειο, απ' το να γκαβωθώ. Βαριέμαι την διαδικασία με τους φακούς και εφόσον έχω τόσους λίγους βαθμούς η οφθαλμίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς έξω κυκλοφορώ χωρίς γυαλιά, μια χαρα είναι. Το μόνο εκνευριστικό είναι καμιά φορά όταν σε χαιρετάει κάποιος από μακριά και δεν βλέπεις καλά την φάτσα του, ενώ όλοι οι υπόλοιποι της παρέας τον έχουν δει και τον χαιρετάνε κι αυτοί και συ κάθεσαι κάπως σαν παρκμιακός και λες "τώρα να χαιρετήσω ή άλλος είναι και θα πω βλακεία; " Razz

Πως το ξέχασα αυτό? Έχει συμβεί να πάω στην πλατεία, να πάρω τηλέφωνο την κολλητή μου για να δω που βρίσκεται, να μου πει ότι είναι στην άλλη άκρη της πλατείας και να μην μπορώ να τη δω. erimi

Something hidden...:
In H.C.T.,
I'm Chef Jamie Oliver
Pleasure.
Cassandra Black

Magical Identity
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 10:32 pm

Νομίζω μετά τη Λίζα έχω τη μεγαλύτερη μυωπία Razz 5.5 και 6 σε κάθε μάτι, και απειροελάχιστο αστιγματισμό στο ένα. Έτσι φοράω γυαλιά 24/7 και τα λατρεύω γιατί είναι κοκάλινα και δίνουν intellectual style Cool
Φακούς είχα προσπαθήσει να φορέσω αλλά επειδή είχα μακριά νύχια (και έχω γενικότερα) κόντεψα να βγάλω τα μάτια μου, οπότε το παράτησα Razz
Λέιζερ θα ήθελα να κάνω αλλά δεν θέλω να χάσω το λουκ μου erimi Razz
Με του 3d παραδόξως ήμουν μια χαρά και ηλίου δε φοράω γιατί δεν μ' αρέσουν Razz

Fear is the mind-killer:

Elohim Meth
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 15264
Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2010

Magical Identity
Today's thought: I won't ever be the best at anything. Or rather, you might say that I've stop trying to be.

Δημοσίευση από Elohim Meth Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:03 pm

Κι εγώ έχω. Πολύ. 6 και κάτι και στα δύο.
Φοράω γυαλιά, δε μου αρέσουν οι φακοί γιατί με έχω συνηθίσει με γυαλιά.
Ήθελα να κάνω λέιζερ αλλά το σκέφτομαι, αν και έχω ακόμα καιρό. Νομίζω δε θα μου αρέσει.
Ούτε γω φοράω ηλίου, είναι άθλια. (πάνω μου τουλάχιστον) Razz

Και η μυωπία μου αυξάνεται συνέχεια. Γιούπι. lighter

Puri:

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:06 pm

Elohim Meth έγραψε:Ήθελα να κάνω λέιζερ αλλά το σκέφτομαι, αν και έχω ακόμα καιρό. Νομίζω δε θα μου αρέσει.
Πιστεύεις κι εσύ ότι όταν βγάζεις τα γυαλιά μοιάζεις με πρεζάκι? Laughing

Fear is the mind-killer:

Elohim Meth
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity
Today's thought: I won't ever be the best at anything. Or rather, you might say that I've stop trying to be.

Δημοσίευση από Elohim Meth Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:09 pm

Ρε με βλέπω χωρίς γυαλιά και δεν αντέχω. Δε μπορώ να με κοιτάζω (τουλάχιστον με τα γυαλιά κάτι γίνεται)! :P

Puri:

Cassandra Black

Magical Identity

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:11 pm

Στην ίδια κατάσταση είμαστε Razz
Γενικά νομίζω πως άνθρωποι που φοράνε συνεχώς γυαλιά δεν μπορούν να φανταστούν τους εαυτούς τους χωρίς αυτά Razz Κι εγώ φοράω από 8 χρονών οπότε καταλαβαίνεις, άντε να τα πετάξω τώρα Razz

Fear is the mind-killer:

Elohim Meth
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Elohim Meth Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:14 pm

Εγώ από την τετάρτη δημοτικού. Βασικά φοβόμουν να το πω και το είπε στη μαμά μου η καθηγήτρια των αγγλικών. Laughing Αν το είχα πει πιο νωρίς ίσως δεν είχα τόσο υψηλή. =/
Μου έχουν πει ότι χωρίς γυαλιά είμαι καλύτερη. Άτομα, όμως που δεν με ξέρουν πολύ καιρό. Razz

Puri:

Maria Lovegood
Member of Order of Merlin 3rd

Αριθμός μηνυμάτων : 19669
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

Magical Identity
Today's thought: Touching the starlight....

Δημοσίευση από Maria Lovegood Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:54 pm

Kamina έγραψε:εγώ κατάλαβα ότι έχω μυωπία όταν πήγα να βγάλω το δίπλωμα οδήγησης , έχω 1,5 και στα δυο μου ματια και φοράω φακούς επαφής, δεν αντέχω τα γυαλια επάνω μου :P

Δεν περίμενα να έχεις μυωπία! ti?

anthian9 έγραψε: Το μόνο εκνευριστικό είναι καμιά φορά όταν σε χαιρετάει κάποιος από μακριά και δεν βλέπεις καλά την φάτσα του, ενώ όλοι οι υπόλοιποι της παρέας τον έχουν δει και τον χαιρετάνε κι αυτοί και συ κάθεσαι κάπως σαν παρκμιακός και λες "τώρα να χαιρετήσω ή άλλος είναι και θα πω βλακεία; " Razz

^Αυτό ακριβώς.-

Γυαλιά φοράω 6 χρόνια πλέον... Έχω όμως σχετικά μικρή μυωπία. Έχω μόνο 1.75 σταθερά 3 χρόνια στο δεξί και στο αριστερό γύρω στα 2.50, από μυωπία. Αστιγματισμό έχω μόνο μισό βαθμό και αυτό στο αριστερό. Βασικά, μου αρέσουν τα γυαλιά μου, τα λατρέυω, αλλά οι φακοί επαφής έχουν άλλη χάρη. Όμως σε κουράζουν. Εμένα προσωπικά με κουράζουν... Πάντως λατρέυω τα γυαλιά μου, θα πάρω καινούρια τώρα(φακ γέα buttrock ) και λατρεύω τα γυαλιά ηλίου μου. Αυτά. Razz
Με εκνευρίζει όταν μου παίρνουν τα γυαλιά και δε βλέπω την τύφλα μου. sweatdrop smiley

you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found

something hidden...:

I love you, Onee-chan

Ravenclaw Fiction Team

Minerva McGonagall

Αριθμός μηνυμάτων : 22725
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

Magical Identity
Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

Δημοσίευση από Minerva McGonagall Την / Το Κυρ Μαϊος 15, 2011 11:57 pm

Δηλώνω συμπάσχουσα. :P

Φοράω γυαλιά από την τρίτη γυμνασίου, και ενώ ξεκίνησα με 1 και ενάμισι, τώρα είμαι στα 2 και 2.75. Μου τη σπάει που πρέπει να τα φοράω για να εντοπίσω κάποιον στο προαύλιο, για να δω στον πίνακα, για να δω τηλεόραση κλπ. Αλλά θα κάνω λέιζερ κάποια στιγμή, σιγά μη τα κρατήσω για πάντα. erimi
Με θρι ντι και λοιπά δεν έχω προβλήματα, και μερικές φορές μ αρέσουν κιόλα γτ με κάνουν να δείχνω πιο σοφιστικέ, αλλά δε γουστάρω καθόλου που τα έχω ανάγκη. =/

HAPPY ENDING?
There are no happy endings.
Endings are the saddest part
so just give me a happy middle
and a very happy start
anthian9

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 12:00 am

Να συμπληρώσω πως μισώ τα γυαλιά ηλίου και πέρσυ πήρα ένα ζευγάρι 360 ευρώ, απλά και μόνο γιατί μου αρέσει να τα βλέπω. matakia

♩ - ♫

Amycus
Litsa Giagkousi Fanatics
Litsa Giagkousi Fanatics

Αριθμός μηνυμάτων : 29131
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Δημοσίευση από Amycus Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 10:14 am

Δηλώνω μύωψ.

3 βαθμουλάκια σε κάθε μάτι.Γυαλάκια επιβάλλονται αλλά μια περίοδο την είχα καταβρεί που δεν τα φορούσα και δεν ήμουν αναγκασμένος να χαιρετώ τους γνωστούς στο δρόμο γιατί δεν τους έβλεπα.Μετά φόρεσα αλλά και πάλι δεν τους χαιρετούσα γιατί πολύ απλά δεν ήθελα και έλεγα ότι είχα ξεχάσει τις φάτσες τους απο την "αγυαλιακή περίοδο".Και έτσι εκτός απο μύωψ έγινα και αντικοινωνικός.

Σπίτι,υπολογιστής,τηλεόραση,διάβασμα φοράμε γυαλιά.
Δρόμος,βόλτες και λοιπά,μαλακούς φακούς επαφής οι οποίοι είναι και μεγάλο βάσανο γιατί μετά κανά 2ωρο αρχίζουν και "κόβουν" ή θολώνουν στο άσχετο.

_
__
____
___
___
____
Jace Wayland
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 11953
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

Magical Identity
Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

Δημοσίευση από Jace Wayland Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 11:08 am

anthian9 έγραψε:Μυρτώ νομίζω ότι από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω επιτρέπεται να κάνεις λέιζερ^

Δραμα erimi Σιγουρα θα με εχουν περασει για αντικοινωνικο καποιοι επειδη δεν τους χαιρεταω erimi Δεν βλεπω ρε παιδια και δεν ειμαι σιγουρος Razz
Το ποσο γελαει η παρεα μου οταν μας χαιρεταει καποιος και τους σκουνταω και ψιθυριζω ποιος ειναι αυτος, ποιος ειναι? :P
Γυαλια ηλιου εχω αν και δεν τα φοραω τοσο συχνα παντως μου αρεσουν πολυ Razz

Madame Maxime
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 55431
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

Magical Identity
Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

Δημοσίευση από Madame Maxime Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 12:52 pm

Καλέ, αυτό είναι το τόπικ μου!
Έχω 6,5 βαθμούς και στα δύο, θα μου μεγαλώσει περισσότερο και έχω και αστιγματισμό και στα δύο (1-1,5 βαθμό νομίζω, δε θυμάμαι. Razz ) Έχουμε ιστορικό μυωπίας και γλαυκώματος οπότε ΦΥΣΙΚΑ η κουλή Λίζα πήρε και αυτό το πρόβλημα. Razz

Γυαλιά φοράω από τη δευτέρα δημοτικού, δέκα χρόνια δηλαδή. Πιο μικρή, είχα πολύ λεπτό σκελετό, τα κλασικά γυαλιά. Τώρα όμως αναγκαστικά παίρνω ένα συγκεκριμένο είδος γιατί οι φακοί είναι τεράστιοι.
Δεν τρελαίνομαι για τα γυαλιά μου. Έχω συνηθίσει βέβαια το βάρος πάνω στη μύτη του και το να μην μπορώ να αγγίζω τα μάτια μου άνετα αλλά θα προτιμούσα να μην φορούσα. Σίγουρα θα κάνω επέμβαση στο μέλλον αλλά η βλακεία είναι πως θα μου μεγαλώσει περισσότερο και μετά από ένα συγκεκριμένο βαθμό, δεν επιτρέπεται η επέμβαση. sweatdrop smiley

Cassandra Black έγραψε:Με του 3d παραδόξως ήμουν μια χαρά
Εγώ τα είχα βάλει πάνω από τα γυαλιά μου και επειδή έχω σχετικά μικρή μύτη, μου 'φευγαν συνέχεια. Razz

C. Addicts for the win.
Berenice
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 18372
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2007

Magical Identity
Today's thought: well behaved women rarely make history

Δημοσίευση από Berenice Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 12:55 pm

Έχω 0.75 και απ'τα δύο.
Το έμαθα τον Δεκέμβρη(27 :P ) και πήρα γυαλιά.
Τα φοράω στην τάξη όταν γράφει ο καθηγτής στον πίνακα ή/και όταν θέλω να δω κάποιον από μακριά :P
Είναι πολύ τέλεια και σοφιστικέ και τα αγαπώ :P
Υποτίθεται ότι πρέπει να τα φοράω και στην τηλεόραση αλλά το ξεχνάω :P

“You know, Evans, sooner or later you’re going to have to make up your mind, whether you like me or hate me.”
“Believe me, I’ve made up my mind.”
(x)
Hecate

Αριθμός μηνυμάτων : 11092
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Δευ Μαϊος 16, 2011 3:43 pm

Φοράω γυαλιά εδώ και 8 χρόνια (πότε πήγαν τόσα; Razz ). Έχω μυωπία και αστιγματισμό 2.25 και 2.50, ήταν περισσότερο άλλα έπεσε πριν από λίγους μήνες.
Πάντα ήθελα να φορέσω γυαλιά γιατί είναι σοφιστικέ κτλ. και δεν μου έχει περάσει καν η σκέψη να βάλω φακούς. Εδώ πρέπει να τονίσω πως είμαι λίγο επικίνδυνη σε ότι αφορά τα μάτια και δεν μπορώ να βάλω ούτε αϊλάινερ οπότε ήταν σοφή η απόφαση μου να μείνω με τα γυαλιά.
Έχω αλλάξει 2 σκελετούς, ο πρώτος ήταν πολύ λεπτός και σιδερένιος σε σκούρο βιολετί χρώμα ή κάτι τέτοιο και ο δεύτερος κοκάλινος, καφέ και υπέροχος. Στις καλύτερες μου μέρες με κάνει να μοιάζω με γραμματέα/βιβλιοθηκάριο, ενώ στις χειρότερες μου με σελέμπριτι που βγήκε έξω από το σπίτι όπως να ναι και την πιάσαν οι παπαράτσι :P
Στις 3d ταινίες δεν έχω πρόβλημα, τα γυαλιά του σινεμά είναι τόσο ελαφρά και ψεύτικα που δεν καταλαβαίνω διαφορά στο βάρος και συνηθίζω την εστίαση εύκολα.
Το πρόβλημα μου είναι πως πολλές φορές τα ξεχνάω ή τα βάζω σε λάθος τσάντα οπότε δεν καταλαβαίνω ποιος με χαιρετάει από απέναντι και δεν βλέπω ποιο λεωφορείο έρχεται για να το σταματήσω. Για το πρώτο δεν ενοχλούμαι ιδιαίτερα αφού τουλάχιστον στις μισές περιπτώσεις δεν θα τους χαιρέταγα έτσι και αλλιώς αλλά με τα λεωφορεία είναι σπαστικό

.
Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
alsο wik:

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Σεπ 20, 2017 6:55 am