.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Περάστε να δείτε τα νέα μας Χαριποτερικά τόπικς για τα βιβλία και την ταινία busy
Περάστε να δείτε τα αποτελέσματα των διαγωνισμών από εδώ και ενημερωθείτε για τις τελικές βαθμολογίες του Πρωταθλήματος, εδώ! wizard
Νέα πρόσληψη από το Υπουργείο Μαγείας! Snitch πύλη
Μάθετε όλα τα τελευταία νέα του Ποττερόκοσμου από τον Ημερήσιο Προφήτη! blasé
Μπορείτε να βρείτε την εφημερίδα των Hufflepuff, Witch Weekly τεύχος 25, εδώ huffln2 !

Obliviate

Μοιραστείτε
Amelia Blackfoot
Λύτης Κατάρων
Λύτης Κατάρων

Αριθμός μηνυμάτων : 20437
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: And I’ve been looking at the stars for a long, long time, I’ve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they don’t want to get burnt and today is our turn.

Obliviate

Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Την / Το Σαβ Μαϊος 28, 2011 6:36 pm

Ένα ξόρκι που χρησιμοποιήθηκε ουκ ολίγες φορές κατά τη διάρκεια των βιβλίων.

Είτε από το Υπουργείο Μαγείας για να διορθώσουν φαινόμενα μαρτυρίας της μαγείας από Μαγκλ, είτε από τον Λόκχαρτ, ο οποίος με τον τρόπο αυτό οικειοποιούταν κατορθώματα άλλων μάγων ώστε να αναδειχθεί ο ίδιος, είτε από τον Μπάρτι Κρουτς για να σβήσει την μνήμη της Μπέρθα Τζόρκινς, είτε από την Ερμιόνη σε Θανατοφάγους και στους γονείς της, είτε σε άλλες περιπτώσεις.

Τα αποτελέσματά του είναι μερική σύγχυση του ατόμου που το έχει υποστεί και μπορεί να λυθεί μετά από βασανιστήριο (όπως στην περίπτωση της Μπέρθα από τον Βόλντεμορτ).

Ποια είναι η γνώμη σας για το ξόρκι αυτό; Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να χρησιμοποιείται και σε ποιες όχι; Παραβιάζει η εφαρμογή του δικαιώματα του θύματος; Κάτω υπό ποιες συνθήκες θα το χρησιμοποιούσατε εσείς;

Σπόιλερ:
Πηγή πληροφοριών: Harry Potter Wiki
Beedle the Bard
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Αριθμός μηνυμάτων : 5006
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: A real gentleman, even if he loses everything he owns, must show no emotion. Money must be so far beneath a gentleman that it is hardly worth troubling about.

Απ: Obliviate

Δημοσίευση από Beedle the Bard Την / Το Σαβ Μαϊος 28, 2011 7:46 pm

Αυτό το ξόρκι είναι το αγαπημένο μου!!

Είναι πραγματικά κατά την γνώμη πολύ σκληρότερο να κάνεις έναν άνθρωπο να μην θυμάται απο το να τον σκοτώνεις ακόμα.

Σίγουρα αυτό το ξόρκι είναι μεγάλη ζημιά για το θύμα και δεν πιστεύω πως πρεπει να χρησιμοποιείται εαν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.Εγώ πραγματικά συγκινήθηκα με την σκηνή που η Ερμιόνη έκανε τη λήθη στους γονίς της...
Και μετά στο δάσος είπε''Παλιά ερχόμουν εδώ με τους γονείς μου...Αλλά εαν τους έφερνες τώρα εδώ δεν θα αναγνώριζαν καν αυτό το μέρος...''.

Οι αναμνήσεις ενός ανθρώπου είναι όλο το παρελθόν και όλος ο θησαυρός του και είναι δραματικό να παραβιάζεται αυτός ο θησαυρός κατά την γνώμη μου.

Εγώ θα το χρησιμοποιούσα μόνο σε περίπτωση που έγραφα χάλια στις εξετάσεις για να σβήσω τη μνήμη της μάνας μου και να μην τα ακούω για πολύ καιρό...

SophieHogwarts
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 534
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Today's thought: live IN MAGIC and never be forgotten...

Δημοσίευση από SophieHogwarts Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 12:35 pm

Συμφωνω απολυτως!!!!!Απο τα πιο αγαπημενα ξορκια......Παραβιαζει ενοειται τα δικαιωματα του ανθρωπου , αλλα ειναι παρα πολυ χρησιμο.....!!!Κανεις χρυσες δουλειες, ιδιως αν το χρησιμοποιεις στους εχθρους σου!!!Κι εγω συγκινηθηκα πολυ οταν το εκανε η Ερμιονη στους γονεις της....πιστευω οτι ισως θα μπορουσε να το ειχε αποφυγει....αλλα μετα καταλαβα οτι οι γονεις της δεν θα μπορουσαν να κατανοησουν τον ΄΄διαφορετικο''γι αυτους κοσμο.Ουτε καν θα μπορουσαν να φανταστουν τι θα ακολουθουσε στο μελλον...οποτε αναγκαστικα επρεπε να γινει ετσι.......Εγω θα το χρησιμοποιουσα αρκετες φορες, αρκει να εβρισκα κι ενα ξορκι με ιδιοτητες του αντιθετου αποτελεσματος!!! :P

Magic is everywhere, if you know where to look...
radiopalmos
Τάγμα του Φοίνικα
Τάγμα του Φοίνικα

Αριθμός μηνυμάτων : 707
Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2011

Magical Identity
Today's thought: Σκέψεις και συναισθήματα

Δημοσίευση από radiopalmos Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 12:59 pm

Beedle the Bard έγραψε:Αυτό το ξόρκι είναι το αγαπημένο μου!!

Είναι πραγματικά κατά την γνώμη πολύ σκληρότερο να κάνεις έναν άνθρωπο να μην θυμάται απο το να τον σκοτώνεις ακόμα.

Σίγουρα αυτό το ξόρκι είναι μεγάλη ζημιά για το θύμα και δεν πιστεύω πως πρεπει να χρησιμοποιείται εαν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.Εγώ πραγματικά συγκινήθηκα με την σκηνή που η Ερμιόνη έκανε τη λήθη στους γονίς της...
Και μετά στο δάσος είπε''Παλιά ερχόμουν εδώ με τους γονείς μου...Αλλά εαν τους έφερνες τώρα εδώ δεν θα αναγνώριζαν καν αυτό το μέρος...''.

Οι αναμνήσεις ενός ανθρώπου είναι όλο το παρελθόν και όλος ο θησαυρός του και είναι δραματικό να παραβιάζεται αυτός ο θησαυρός κατά την γνώμη μου.

Εγώ θα το χρησιμοποιούσα μόνο σε περίπτωση που έγραφα χάλια στις εξετάσεις για να σβήσω τη μνήμη της μάνας μου και να μην τα ακούω για πολύ καιρό...

my too

http://theodorakakis.forumgreek.com/forum
Amycus
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 28844
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Blood Status: Muggle born
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Δημοσίευση από Amycus Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 1:14 pm

Αν και δεν ήταν στα ξόρκια που σου έδιναν εισιτήριο διαρκείας για το Αζκαμπάν,εγώ θα το έβαζα σφήνα στην "ασυγχώρητη τριάδα".Μιλάμε για ένα ξόρκι που σβήνει αναμνήσεις,που τροποποιεί την μνήμη του θύματος,που κάνει άνω-κάτω το παρελθόν.Εξαρτάται βέβαια απο τις ειδικές συνθήκες που αναγκάζουν στην χρήση του.Είδαμε πολλούς μάγους να το χρησιμοποιούν για να σβησουν αναμνήσεις των μάγκλ που είχαν πέσει ήδη θύματα άλλων μάγων και ο μαγικός κόσμος απειλούνταν με αποκάλυψη.Ίσως η χρήση του στην προκειμένη περίπτωση να είναι επιβεβλημμένη και εφ'όσον αφορούσε μόνο στην συγκεκριμμένη ανάμνηση να μην χρειαζόταν τιμωρία.

Είδαμε όμως και μάγους που το εκτέλεσαν με όχι και τόσο αγνές προθέσεις.Ο Γκιλντρόι Λόκχαρτ για δόξα,ο Μπάρτι Κρούτς για να κρύψει το έγκλημα που διέπραξε.Και εδώ ξεκινά το πρόβλημα.Δεν μπορούμε να τροποποιούμε τις μνήμες επειδή έτσι μας συμφέρει,για να γλιτώσουμε απο τις συνέπειες των πραξεών μας,για να εξυπηρετήσουμε τις ζωές μας και οι υπόλοιποι ας πάνε να πνιγούν.Απλά,κανείς δεν έχει το δικαίωμα να επεμβαίνει στο μυαλό του άλλου με έναν τόσο άμεσο ή και έμμεσο τρόπο.Το δικαίωμα στην μνήμη είναι ιερό.

Δεν θα έλεγα ότι θα το χρησιμοποιούσα.Είτε για έναν "αθώο" λόγο είτε για κάτι πιο σοβαρό.Βέβαια αν ήμουν μαθητής,μιά φαγούρα την ώρα που θα περνούσαν οι βαθμοί της άλγεβρας θα τον ένιωθα έντονα στο δεξί μου χέρι.Και της φυσικής.'Ισως και της γυμναστικής.Μπορεί και της οικιακής οικονομίας. wizard

_
__
____
___
___
____
Lily Luna Potter
Λύτης Κατάρων
Λύτης Κατάρων

Αριθμός μηνυμάτων : 8875
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2010

Magical Identity
Today's thought: Jo, thank you for making glasses, spectacles, and red hair really cool.

Δημοσίευση από Lily Luna Potter Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 7:35 pm

Χρησιμο ξορκι οσον αφορα τη διαφυλαξη της μυστικοτητας της μαγικης κοινωνιας, αλλα προσωπικα το θεωρω αδικημα και δεν νομιζω να το χρησιμοποιουσα ποτε γιατι δεν θα ηθελα να χρησιμοποιηθει και σε μενα.

Ακομα και ασχημες αναμνησεις, θα προτιμουσα να τις κρατησω γιατι αυτες φτιαχνουν το ποιος ειμαστε. Αλλα εαν προκειται για πολυ, πολυ, πολυ σοβαρο λογο, ενταξει. hoho

Σπόιλερ:
Hufflupff Fiction Team
Β.W.F.C.

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 9:17 pm

Μισώ αυτό το ξόρκι. Σε υποχρεώνει να ξεχάσεις όλες τις αναμνήσεις σου, δίχως να το θέλεις! Είναι τρομακτικό, να σβήνονται τμηματα εικόνων, να διαγράφονται τμήματα από τις οικογένειες.
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20261
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 9:20 pm

Lily Luna Potter έγραψε:Χρησιμο ξορκι οσον αφορα τη διαφυλαξη της μυστικοτητας της μαγικης κοινωνιας, αλλα προσωπικα το θεωρω αδικημα και δεν νομιζω να το χρησιμοποιουσα ποτε γιατι δεν θα ηθελα να χρησιμοποιηθει και σε μενα.

Ακομα και ασχημες αναμνησεις, θα προτιμουσα να τις κρατησω γιατι αυτες φτιαχνουν το ποιος ειμαστε. Αλλα εαν προκειται για πολυ, πολυ, πολυ σοβαρο λογο, ενταξει. hoho

Αυτό ακριβώς. Immoral. :P

♩ - ♫

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Madame Maxime
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 55431
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

Magical Identity
Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

Δημοσίευση από Madame Maxime Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 9:22 pm

Πιστεύω πως θα έπρεπε να βγάλει κάποιος περιορισμούς το Υπουργείο για αυτό το ξόρκι.
Αν το χρησιμοποιούσαν οι Μάγοι μεταξύ τους πιο συχνά απ' ότι είδαμε, θα υπήρχαν μεγάλες επιπτώσεις.

C. Addicts for the win.
Maria Lovegood
Member of Order of Merlin 3rd
Member of Order of Merlin 3rd

Αριθμός μηνυμάτων : 19669
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

Magical Identity
Today's thought: Touching the starlight....

Δημοσίευση από Maria Lovegood Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 9:22 pm

Οι αναμνήσεις είναι ό,τι πιο πολύτιμο έχει κανείς και δεν πρέπει να τους τις αφαιρεί κανένας. Το θεωρώ αδιανόητο να 'σβήσει' κανείς κάτι τόσο προσωπικό και ενδομύχιο. Ναι, πολύ χρήσιμο ξόρκι, που μπορεί άνετα να προστατέψει τη μαγική κοινότητα και να κάνει τους Μαγκλ να ξεχνούν αυτά που είδαν. Και μπορεί, όπως στην περίπτωση της Ερμιόνης, να το χρησιμοποιούσα ως έσχατη λύση εκτάκτου ανάγκης για να σώσω κάποιον που αγαπώ. Αλλά ποτέ των ποτών δε τα χρησιμοποιούσα σε κάποιον χωρίς να μου το έχει ζητήσει ο ίδιος πρώτα.

you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found

something hidden...:

I love you, Onee-chan

Ravenclaw Fiction Team

Minerva McGonagall
Member of Order Of Merlin 2nd
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 22725
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

Magical Identity
Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

Δημοσίευση από Minerva McGonagall Την / Το Κυρ Μαϊος 29, 2011 10:29 pm

Ωωωω, ελάτε βρε παιδιά, πως κάνετε έτσι, και γιατί ειδικά με αυτό το ξόρκι; Εγώ έχω καταλάβει οτι όποιο ξόρκι και να χρησιμοποιήσουμε ενάντια στον άλλον, τα δικαιώματά του τα παραβιάζουμε ως ένα βαθμό. Δεν καταλαβαίνω γιατί πηγαίνεις στο Αζκαμπάν με ασυγχώρητες κατάρες και όχι με μια απλή Σεκτουμσέμπρα ας πούμε. Είναι σαν να πυροβόλησες τον άλλον και χειρότερα. Υπάρχουν ένα σωρό φρικιαστικά ξόρκια που οι μάγοι κάνουν ο ένας στον άλλον κάθε μέρα, και μας πείραξε η λήθη; :P Καταλαβαίνω οτι ο καθένας έχει δικαίωμα στις αναμνήσεις του, αλλά έχει άλλο τόσο δικαίωμα να έχει χέρια και πόδια, να έχει δέρμα αντί για λέπια δράκου κλπ. :P Συνοψίζοντας, είναι ένα ακόμα επιθετικό ξόρκι, ας μη το διαχωρίζουμε τόσο και ας μη γινόμαστε υπερβολικοί. Ίσα ίσα, σε αντίθεση με κάποια άλλα έχει και την καλή του χρήση (βλ. Ερμιόνη) όσο φασιστικό κι αν είναι να απαγορεύεις στον άλλο να πονέσει για το παιδί του.

Και αφού καταλήξαμε στο οτι είναι ένα επιθετικό ξόρκι με πολύ σοβαρές επιπτώσεις, συμπεραίνουμε πως απενοχοποιείται κάπως μόνο όταν το χρησιμοποιούμε εν καιρώ πολέμου, και όταν δεν έχουμε άλλη επιλογή, όπως δεν είχε η τριάδα σ' εκείνο το μπαρ στο Λονδίνο. Όσο απίστευτα ελκυστικό κι αν είναι το να έχεις τη δυνατότητα να διαγράψεις από το μυαλό των γύρω σου ότι βλακεία έχεις κάνει και να κρατήσεις στο μυαλό τους μόνο τα καλά. :P

HAPPY ENDING?
There are no happy endings.
Endings are the saddest part
so just give me a happy middle
and a very happy start
Tistart
Πεμπτοετής στην Σχολή
Πεμπτοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 231
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2011

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Tistart Την / Το Δευ Μαϊος 30, 2011 2:39 am

ειναι ενα ξορκι πολυ χρησιμο που χρειαζετε συνεση στη χρηση του..θα το χρησημοποιουσα μονο σε μεγαλη αναγκη..!

Eleanna Lovegood
Εκπαιδευτής Δράκων
Εκπαιδευτής Δράκων

Αριθμός μηνυμάτων : 25760
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

Magical Identity
Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Την / Το Τετ Ιουν 15, 2011 4:30 pm

Δεν θα το χρησιμοποιουσα για μικροπραγματα μονο για πολυ σοβαρες υποθεσεις οπως να σωσω καποιον ή να σωθω απο κατι πολυ επικινδυνο

Shana
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2251
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

Magical Identity
Today's thought: Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail

Δημοσίευση από Shana Την / Το Τετ Ιουν 15, 2011 4:54 pm

εμένα μ' εκνευρίζει να ξεχνάω ακόμα κ πού έχω βάλει ένα στυλό πόσο μάλλον αυτό το ξόρκι που σε κάνει να ξεχνάς ολόκληρες αναμνήσεις... η αλήθεια είναι ότι θα απέφευγα να το κάνω ακόμα κ στον πιο επικίνδυνο εχθρό. δεν μου αρέσει να ξεχνούν οι άλλοι εκτός κ αν πρόκειται για κάτι πάρα πολύ σημαντικό κυρίως σε περιπτώσεις που είναι απαραίτητο για την προστασία κάποιου ή σε περίοδο πολέμου. διαφορετικά, προτιμώ να θυμούνται κ να προσπαθούν ν' αλλάξουν οι ίδιοι σαν άνθρωποι ή τις απόψεις τους για κάποια θέματα ή να είναι σε θέση να συγχωρήσουν κάποιον κλπ παρά να ξεχάσουν τις ίδιες τους τις πράξεις ή των άλλων. το να ξεχάσεις δεν διορθώνει τα πράγματα. το θέμα είναι να θυμάσαι κ να αλλάξεις συνειδητά.

"This little girl, who's not even half my size...
taught me that tears can flow even from these silver eyes."

~Teresa of the Faint Smile~
R.S.T. MEMBER

Bella Black
Θανατοφάγος
Θανατοφάγος

Αριθμός μηνυμάτων : 8350
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2011

Magical Identity
Today's thought: ...and the history books forgot about us, and the bible didn't mention us, not even once

Δημοσίευση από Bella Black Την / Το Παρ Ιουν 17, 2011 4:58 pm

Lily Luna Potter έγραψε:Χρησιμο ξορκι οσον αφορα τη διαφυλαξη της μυστικοτητας της μαγικης κοινωνιας, αλλα προσωπικα το θεωρω αδικημα και δεν νομιζω να το χρησιμοποιουσα ποτε γιατι δεν θα ηθελα να χρησιμοποιηθει και σε μενα.

Συμφωνώ. Μου αρέσει ως ξόρκι που απλά έτσι υπάρχει, αλλά δεν θα ΄θελα να το χρησιμοποιλησω. Πρέπει να είναι τρομερό να σβήνεται η μνήμη σου...Αλλά όσον αφορά τη διαφύλαξη του μυστικού των μάγων, το υποστηρίζω. Αλλά σε άλλες περιπτώσεις, ισοδυναμεί για μένα και με ασυγχώρητη κατάρα.

Women in our position must make the best of their circumstances...

growing strong:
Μονρόες Γιατί Είμαστε Μοντέλα

ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΟΪ Cool

Σteam, γιατί νιώθουμεhero

Οι Καμμενοι Του Τσατ... γτ το τσατ πηρε φωτια Cool
snapefan3
Εκτοετής στην Σχολή
Εκτοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2010

Magical Identity
Today's thought: 1. Υπερασπιστικαμε την Λιθο 2. Βρηκαμε την Καμαρα 3. Ελευθερωσαμε τον Αιχμαλωτο 4. Επιλεχθηκαμε απο το Κυπελο 5. Πολεμησαμε μαζι με το Ταγμα 6. Μαθαμε πραγματα απο τον ''Πριγκιπα'' 7. Και γιναμε οι Κυριοι του Θανατου ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ!!!!!!!!

Δημοσίευση από snapefan3 Την / Το Παρ Ιουν 17, 2011 7:58 pm

Colin Creevey έγραψε:Μισώ αυτό το ξόρκι. Σε υποχρεώνει να ξεχάσεις όλες τις αναμνήσεις σου, δίχως να το θέλεις! Είναι τρομακτικό, να σβήνονται τμηματα εικόνων, να διαγράφονται τμήματα από τις οικογένειες.

Αυτες ειναι οι σηνεπειες αν το ξορκι γινει σε εσενα... Αν ομως χρειαστει να το κανεις σε καποιον αλλον???

slytherin magician1 slytherin

Aγαπω τον Alan Rickman αλλα ο Severus Snape εκλεψε την καρδια μου!!!! In Love In Love In Love In Love
hermaine fan 10
Πεμπτοετής στην Σχολή
Πεμπτοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 237
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από hermaine fan 10 Την / Το Σαβ Ιουν 18, 2011 11:09 am

Συμφωνω με ολους τους αποπανω

we love hermione and ron Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy griffindor
ΤΗΕ ΒΕST COUPLE EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ηarry Potter
Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών
Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών

Αριθμός μηνυμάτων : 585
Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Ηarry Potter Την / Το Σαβ Αυγ 27, 2011 10:08 pm

κι εγω +φωνο με ολους

Immortality Dumbledore
Τάγμα του Φοίνικα
Τάγμα του Φοίνικα

Αριθμός μηνυμάτων : 22636
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

Magical Identity
Today's thought: Oh, I'm very good. But sometimes I'm bad. But only as bad as I wanna be. Freedom is power. To live a life untamed and unafraid is a gift.

Δημοσίευση από Immortality Dumbledore Την / Το Δευ Ιαν 09, 2012 5:03 pm

Πολύ χρήσιμο ξόρκι,ειδικά στην περίπτωση της καημένης της Ερμιόνης...Τελικά αφού τελείωσαν όλα δεν ξαναείδε ποτέ τους γονείς της;Καθόλου δεν το κατάλαβα αυτό =/ Εγώ πάντως δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ εναντίον κάποιου,είναι πολά άσχημο...εκτός αν βέβαια δεν είχα άλλη επιλογή.

Edit by elliza:Τα greeklish απαγορεύονται!Ρίξε μια ματιά στους κανόνες λειτουργίας!Kαλή συνέχεια.
The Sorting Hat
Αλχημιστής
Αλχημιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 35139
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

Magical Identity
Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

Δημοσίευση από The Sorting Hat Την / Το Δευ Ιαν 30, 2012 1:11 am

Αν οι ασυγχώρητες κατάρες ήταν τέσσερις τότε το Obliviate θα συμπλήρωνε το καρέ. Υπερβολικά επικίνδυνο ξόρκι που αν δεν χρησιμοποιηθεί με προσοχή και σύναιση μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες ζημιές. Η αφαίρεση των αναμνήσεων είναι σχεδόν ισοδύναμη του θανάτου. Οι αναμνήσεις, καλές ή κακές, πρέπει να μένουν άθικτες, ανέγγιχτες. Με το Obliviate δεν πειράζονται μόνο οι αναμνήσεις, επηρρεάζεται και ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά και η προσωπικότητα των θυμάτων...
Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιούσα το Obliviate για χαβαλέ, η επικινδυνότητα του δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο...

<3:

Lisette de Lapin
Μαγικός Προσωπογράφος
Μαγικός Προσωπογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 11245
Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2011

Magical Identity
Today's thought: κεφτέδες.

Δημοσίευση από Lisette de Lapin Την / Το Τρι Ιαν 31, 2012 11:33 am

Ένα από τα πιο χρήσιμα ξόρκια στον μαγικό κόσμο.
Είναι το μόνο μέσο που μπορεί να προστατεύσει τον κόσμο των μάγων χωρίς να χρησιμοποιηθεί κάποια Ασυγχώρητη Κατάρα.Και δεν θεωρώ ότι αποτελεί μια από αυτές,καθώς όπως ειπώθηκε και πιο πάνω,υπάρχουν κι αλλά ξόρκια τα οποία είναι χειρότερα και προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά κι όμως δεν σου δίνουν εισητήριο για το Αζκαμπάν.Παραβιάζει βέβαια τα δικαιώματα του μάγου ή της μάγισσας που εκτελείται το ξόρκι(καθώς οι αναμνήσεις είναι ένα σημαντικό κομμάτι του κάθε μάγου)γι αυτό πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή,σύνεση,ΜΟΝΟ σε εξαιρετικά σημαντικές περιπτώσεις και για καλό σκοπό(π.χ.στην περίπτωση της Ερμιόνης).
Θα το χρησιμοποιούσα αν ήθελα να ξεφύγω από μια δύσκολη και επικίνδυνη κατάσταση.Πάντα όμως ως προτελευταία λύση(μετά ακολουθεί Α.Κ.).

Teddy Lupin
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Αριθμός μηνυμάτων : 921
Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2012

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Teddy Lupin Την / Το Παρ Φεβ 03, 2012 8:42 pm

Συχενομαι αυτο το ξορκι...Αλλα ειναι ενα απο τα ποιο χρησιμα για εναν θανατοφαγο...
Ειναι πολυ σατανικο ξορκι κατα την γνωμη μου καθως παραβιαζει ενα βασικο δικαιομα του ανθρωπου-Την ελευθερια του!Παντως επιμενω πως ειναι πολυ σημαντικο σε ωρες πολεμου... Very Happy

i talk too you every now and then; Never felt so alone again

Metal Underground (μεταλλικό αντερ γκραουντ)
Fleur*Delacour
Τεταρτοετής στην Σχολή
Τεταρτοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2012

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Fleur*Delacour Την / Το Παρ Φεβ 03, 2012 8:46 pm

^Συμφωνώ!
Nearly Headless Nick
Ministry's Ambassador
Ministry's Ambassador

Αριθμός μηνυμάτων : 37982
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

Magical Identity
Today's thought: Σα το σουγιά καρφώνεται η μοναξιά στο ώμο μου.

Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Την / Το Σαβ Φεβ 04, 2012 1:55 am

Υπάρχουν σειρές, ταινίες και βιβλία που διάφοροι χάνουν προσωινά ή και μόνιμα τη μνήμη τους, ενώ εμείς ξέρουμε το παρελθόν τους. Είναι λίγοι οι άνθρωποι που έχουν προσπσθήσει να σκεφτούν πως είναι να μη θυμάσαι τίποτα. Δε μπορεί φυσικά να το νιώσεις, αλλά η παρόρμηση να δεις πως είναι, είναι αρκετά μεγάλη.
Αυτό το ξόρκι είναι από τα πιο επικύνδινα, κατα τη γνώμη μου, στη σειρά Χάρι Πότερ. Σε αναγκάζει να αφήσεις πίσω ένα κομμάτι της ζωής σου - που ανάθεμα κι αν ξέρει κάποιος πως μεγάλο είναι - σα να μη το έχεις ζήσει ποτέ. Πάντα θα υπάρχει ένα κενό εξαιτίας ενός ξορκιού και το χειρότερο είναι πως κάποιο το εκτέλεσε κατα βούληση.
|Είναι πραγματικά απάνθρωπο να σβήνεις τη μνήμη κάποιου για το καλό του, είμαι σίγουρος πως δε θα το ήθελαν ούτε οι ίδιοι, αλλά ακόμη πιο απάνθρωπο να το κάνεις για προσωπικό σου όφελος, όπως ο Λόκχαρτ.

“Still I pictured having you for fifty, sixty more years.
I thought I might be ready then to let you go. But it's you,
and I realize now that I won't be anymore ready to lose you
then than I am right now. Which is not at all.”
Sectumsembra
Εβδομοετής στην Σχολή
Εβδομοετής στην Σχολή

Αριθμός μηνυμάτων : 5809
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

Magical Identity
Today's thought: Life sucks.Get a helmet!

Δημοσίευση από Sectumsembra Την / Το Τετ Μαρ 14, 2012 4:29 pm

Θεωρώ πως είναι φρικτό να σβήνεις τις αναμνήσεις κάποιου,αλλά κάποιες φορές είναι χρήσιμο για κάποιους που το χρειάζονται.Αυτό το ξόρκι πρέπει μόνο να χρησιμοποιείται σε Μαγκλ που είδαν την μαγεία και μόνο.

Slytherin Fiction Team

Παρόμοια θέματα

-

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Ιουν 26, 2017 6:36 pm