.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 2ος γύρος μαθημάτων στη Βιβλιοθήκη είναι έτοιμος και σας περιμένει!
Είστε έτοιμοι για τη νέα ταινία ?
Επέστρεψαν οι Σχολές! Διαβάστε εδώ.

Σχολές στο εξωτερικό

Μοιραστείτε
Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 32804
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Σχολές στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Παρ Απρ 20, 2012 9:06 pm

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης αλλά και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν πολλά αξιόλογα πανεπιστήμιο. Άλλα είναι καλύτερα από τα ελληνικά, άλλα στα ίδια επίπεδα και άλλα απλά μας βλέπουν από πίσω Razz
Στις μέρες μας δεν είναι και τόσο δύσκολο να εξασφαλίσεις θέση σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Στην Αγγλία ας πούμε τα πενεπιστήμια δέχονται φοιτητές από όλο τον κόσμο, και είναι και καλά πανεπιστήμια πολλά από αυτά. Στην Κύπρο τουλάχιστον, έχουμε δεκάδες φροντιστήρια που να διδάσκουν μαθήματα για τις αγγλικές εξετάσεις πρόσβασης σε τέτοια πανεπιστήμια (GCE's λέγονται). Το επίπεδο των εξετάσεων είναι χαμηλότερο ή πολλές χρονιές σε ίσα επίπεδα από των πανελλήνιων/παγκύπριων. Αλλά δεν παύουν να έχουν την δυσκολία τους σε κάποια μαθήματα (π.χ. Φυσική). Πάρα πολλοί μαθητές στην Κύπρο παρακολουθούν τέτοια μαθήματα και κάνουν τις εξετάσεις γιατί βοηθούν πολύ και στο σχολείο.
Έχετε σκεφτεί να σπουδάσετε στο εξωτερικό; Όχι μόνο μεταπτυχιακά, αλλά και κανονικό μπάτσελορ.

Αν ναι, τι θα θέλατε να σπουδάσετε και σε ποιό πανεπιστήμιο;

ΥΓ: Μπορείτε πάντως να πείτε και για μεταπτυχιακά και διδακτορικά Razz

Don't leave,
don't leave...

I want you to realize when I'm gone.
Hecate
Member of Order of Merlin 3rd

Αριθμός μηνυμάτων : 11102
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

Magical Identity
Blood Status: Muggle born
Today's thought:

Απ: Σχολές στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Παρ Απρ 20, 2012 11:31 pm

Τι θέμα έπιασες τώρα... erimi

Ναι, το έχουμε σκεφτεί πολλές φορές και ναι, έχουμε καταραστεί την τύχη μας ακόμα περισσότερες φορές επειδή δεν έχουμε τα μέσα για να πάμε...

Θα πάω Erasmus πάντως το πρώτο εξάμηνο του 2013 στο University of Southern Denmark, το οποίο βρίσκεται σε όλη τη Δανία, όχι μόνο στη νότια Razz Μετά ελπίζω σε ένα καλό μεταπτυχιακό στην Αγγλία ή στη Δανία αν κάνω κανα καλό κονέ στο πανεπιστήμιο και κατά προτίμηση να μείνω μόνιμα στο εξωτερικό...

.
Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
alsο wik:

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Τετ Μάης 02, 2012 1:33 pm

Άστα να πάνε :/
Ρε, είχα δει πως έκανες like στο fb για το πανεπιστήμιο εκείνο :P
Εγώ ψήνομαι άγρια να σπουδάσω αγγλική φιλολογία στην Αγγλία. Αν αυτά τα 2 επόμενα χρόνια μαζέψω χρήματα, ίσως τα καταφέρω. Αλλά από την άλλη μπορώ να ξαναδώσω πανελλαδικές και να περάσω εδώ :P
Πάντως το μιλάμε με τον καθηγητή μουσικής μου στην σχολή για συστατική στο Central School of Speech and Drama, για μεταπτυχιακό κυρίως για μιούζικαλ. Ίδωμεν...

Don't leave,
don't leave...

Hecate

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Τετ Μάης 02, 2012 2:31 pm

Πάνε κάνε μεταπτυχιακό στα μιούζικαλ! Γω αν είχα φωνή ανθρώπου και όχι γαϊδάρου αυτό θα έκανα. Αλλά δεν έχω οπότε θα κάνω μεταπτυχιακό στη Στατική Μηχανική :P

έντιτ: Βασικά θα πήγαινα σε αυτό το πρόγραμμα γιατί έχουμε και ένα ψώνιο :P

.
alsο wik:

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 2:02 am

Να πας, εγώ το συζητάω για μιούζικαλ, ακριβώς Laughing

Εντιτ: Βλάκα σκέψου όμως σοβαρά και αυτό.

Εντίτ 2: Δεν χρειάζεται να τραγουδάς ωραία, αλλά να τραγουδάς σωστά. Ψήσου awesome

Don't leave,
don't leave...

Hecate

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 11:11 am

Ρε, ανακάλυψα μια κοπέλα που ξέρω σε αυτό το τμήμα ti? confused

.
alsο wik:

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 3:34 am

Που; erimi

Don't leave,
don't leave...

Hecate

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 4:43 pm

Σε αυτό που μου έδειξες. Την Δεμεντή. Με την αδερφή της ήμουν συμμαθήτρια σε όλο το γυμνάσιο-λύκειο. Αυτή είναι 2 χρόνια μεγαλύτερη μου.

.
alsο wik:

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 9:18 pm

Φίλε, ο κόσμος είναι ΜΙΚΡΟΣ Laughing

Don't leave,
don't leave...

Jace Wayland
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 11954
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

Δημοσίευση από Jace Wayland Την / Το Τρι Μάης 15, 2012 7:52 pm

Φυσικα και θελω!Και τα δυο μου αδερφια πηγανε και ελπιζω να παω και εγω. Razz
Βασικα μου λενε οτι ειναι καλυτερα να βγαλω ενα καλο βαθμο στις πανελληνιες και να περασω σε ενα καλο πανεπιστημιο που θελω εδω και μετα μεταπτυχιακο εξωτερικο.
Θελω ΑΣΟΕΕ και μετα για μεταπτυχιακο το London School of Economics αλλα δεν εχω ψαχτει καθολου να δω αν χρειαζεται και καλο βαθμο εδω,εισαγωγικες εξετασεις κτλ.

Leonie Vernier

Αριθμός μηνυμάτων : 70127
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

Magical Identity
Today's thought: I have to fest it up!

Δημοσίευση από Leonie Vernier Την / Το Δευ Ιουλ 23, 2012 4:09 pm

Για μεταπτυχιακό κλπ σίγουρα εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα Σκωτία, στην περίπτωση που περάσω στη Νομική (Πάντειο Παν/μιο) και την τελειώσω. Razz
Αν περάσω ΑΣΚΤ (Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών) δεν έχω ιδέα τι θα κάνω μετά και που θα πάω για να συνεχίσω τις σπουδές μου, αφού με ενδιαφέρει κυρίως η χαρακτική. =/
Σπόιλερ:
Ας βοηθήσει κάποιος! xD
Καλό είναι, απ' τη στιγμή που υπάρχουν τα χρήματα και η θέληση, να σπουδάζουμε κι έξω, ώστε να αποκτούμε περισσότερες γνώσεις, αλλά αν το επίπεδο είναι πιο χαμηλό απ' της Ελλάδας το βρίσκω άσκοπο. Ή μπορεί κάποιος να αρχίσει εδώ, αν η σχολή του έχει ένα καλό επίπεδο, και μετά να πάει στο εξωτερικό για να μάθει περισσότερα πράγματα. =)
Αλλά μα τον Ζέχελ αυτό το "στο Παρίσι είναι καλύτερα επειδή ο πύργος του Άιφελ το βράδυ έχει γαμάτο φωτισμό/ η Ρώμη έχει υπέροχα γραφικά στενάκια και γι' αυτό αξίζει να σπουδάσει κανείς εκεί!" δεν το αντέχω. Razz

A psychopath,

by definition,

is incapable of remorse.
Maria Lovegood

Αριθμός μηνυμάτων : 19670
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Half-Blood
Today's thought: Touching the starlight....

Δημοσίευση από Maria Lovegood Την / Το Δευ Ιουλ 23, 2012 5:42 pm

Léonie Vernier έγραψε:
Αλλά μα τον Ζέχελ αυτό το "στο Παρίσι είναι καλύτερα επειδή ο πύργος του Άιφελ το βράδυ έχει γαμάτο φωτισμό/ η Ρώμη έχει υπέροχα γραφικά στενάκια και γι' αυτό αξίζει να σπουδάσει κανείς εκεί!" δεν το αντέχω. Razz

Αυτό.
Εγώ θα μπορούσα να "θυσιάσω" και 2 και 3 χρόνια στο κρύο της Σουηδίας για να αποκομίσω πιο χρήσιμα πράγματα, παρά να πάω κάπου λόγω της όμορφης αρχιτεκτονικής δομής.
Εγώ θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε πολύ η Αγγλία. Έχει καλά πανεπιστήμια, όπως μου έχει πει ένας φίλος μου που ήδη σπουδάζει εκεί. Δηλαδή, το επίπεδο των γνώσεων είναι καλό. Επίσης, η Σουηδία έχει πολύ καλά πανεπιστήμια, αλλά δύσκολα :P
Γενικά, καλό θα ταν να τελειώσω πρώτα τη σχολή μου και μετά να κοιτάξω σε ποια πόλη θα σπουδάσω.
Τώρα ως προς το "τι" θα σπουδάσω, αυτό ποικίλει. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η μετάφραση και η διερμηνεία, μα αυτό μπορώ να το κάνω και εδώ. :P Θα δουμε. Πάντως, υπάρχουν πολλές επιλογές, αρκεί κανείς να το ψάξει κατάλληλα. ^_^

you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found

something hidden...:

I love you, Onee-chan

Ravenclaw Fiction Team

Eleanna Lovegood
Εκπαιδευτής Δράκων
Εκπαιδευτής Δράκων

Αριθμός μηνυμάτων : 25798
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

Magical Identity
Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Την / Το Δευ Ιουλ 23, 2012 6:34 pm

Τα τόπικ "Σπουδές στο εξωτερικό" και "Σχολές στο εξωτερικό" συγχωνεύθηκαν. Wizard

Lucy Weasley
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Αριθμός μηνυμάτων : 11611
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Today's thought: Ballet is my passion

Δημοσίευση από Lucy Weasley Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 5:22 pm

Τι ωραίο τόπικ! oh! Το ξέρω ότι δεν είναι η ηλικία μου ακόμα για το πανεπιστήμιο, αλλά πρέπει σιγά σιγά να ερευνώ το θέμα. Λοιπόν, προτείνω την Αγγλία για σπουδές ανεπιφύλακτα(τι περίεργο :P ). Εγώ θέλω να πάω στο Royal Academy of Dance<3 Είναι λίγο δύσκολο το να με πάρουν αλλά αξίζει να προσπαθήσω. Είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο και συνεργάζεται(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) με τα πανεπιστήμια του Σάρρεϊ. Μια δεύτερη επιλογή είναι και η μαιευτική αλλά δεν την έχω ψάξει ακόμα για λεπτομέρειες. Το μόνο που ξέρω από έναν Έλληνα μαιευτήρα που εργάζεται στην Αγγλία είναι ότι έχουν πολύ καλό πανεπιστήμιο για την μαιευτική εδώ σε σχέση με της Ελλάδας.

We are the ghosts of HarryWorld
Boo  -White Lady

Hemione Granger:
Hufflepuff Fiction Team

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 6:55 pm

Maria Lovegood έγραψε:
Léonie Vernier έγραψε:

Αυτό.
Εγώ θα μπορούσα να "θυσιάσω" και 2 και 3 χρόνια στο κρύο της Σουηδίας για να αποκομίσω πιο χρήσιμα πράγματα, παρά να πάω κάπου λόγω της όμορφης αρχιτεκτονικής δομής.
Εγώ θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε πολύ η Αγγλία. Έχει καλά πανεπιστήμια, όπως μου έχει πει ένας φίλος μου που ήδη σπουδάζει εκεί. Δηλαδή, το επίπεδο των γνώσεων είναι καλό. Επίσης, η Σουηδία έχει πολύ καλά πανεπιστήμια, αλλά δύσκολα :P
Γενικά, καλό θα ταν να τελειώσω πρώτα τη σχολή μου και μετά να κοιτάξω σε ποια πόλη θα σπουδάσω.
Τώρα ως προς το "τι" θα σπουδάσω, αυτό ποικίλει. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η μετάφραση και η διερμηνεία, μα αυτό μπορώ να το κάνω και εδώ. :P Θα δουμε. Πάντως, υπάρχουν πολλές επιλογές, αρκεί κανείς να το ψάξει κατάλληλα. ^_^

ώπα ρε, θυσία να πούμε :P γαμάτα πανεπιστήμια έχει :P

Περί Αγγλίας, προσωπικά μιλώντας, έχει καλά πανεπιστήμια και για το θέατρο, (κιν/γράφο, υποκριτική γενικά) και βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών για το μάστερ που θέλω να κάνω, πορώθηκα άγρια. Από κει και πέρα το σκέφτομαι και για Αγγλική.

Don't leave,
don't leave...

Lucy Weasley
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Magical Identity

Δημοσίευση από Lucy Weasley Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:08 pm

Να το σκεφτείτε και οι δύο πολύ σοβαρά να έρθετε Αγγλία. Θα σας αρέσει πολύ και είναι καλά τα πανεπιστήμια εδώ...

Boo  -White Lady

Hemione Granger:
Hufflepuff Fiction Team

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:24 pm

Καλά, έτσι και αλλιώς αυτά που λες τώρα είναι ενθουσιασμός εφηβικός, θα ρωτήσω περαιτέρω κάποιους που ξέρουν :P

Don't leave,
don't leave...

Arcturus Regulus Black
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 24400
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

Magical Identity
Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:26 pm

Ρώτα την τσέπη σου πρώτα :P

*
*
*
*
*
*

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:29 pm

Η τσέπη μου έχει χρήματα μόνο για τέτοιου είδους πράματα :P Και δεν είναι καν δική μου ακόμα :P

Don't leave,
don't leave...

Lucy Weasley
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Magical Identity

Δημοσίευση από Lucy Weasley Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:39 pm

Morgan le Fay έγραψε:Καλά, έτσι και αλλιώς αυτά που λες τώρα είναι ενθουσιασμός εφηβικός, θα ρωτήσω περαιτέρω κάποιους που ξέρουν :P

Μην το λες... :P Ήξερα τι ήθελα να κάνω στο θέμα επαγγέλματος από τότε που τελείωσα την πέμπτη δημοτικού και τότε δεν ήμουν σίγουρη για το αν θέλω να σπουδάσω στην Αγγλία. Τώρα θέλω με 1000 :P Πάντως δίκιο έχει ο Χρήστος, ρώτα λίγο την τσέπη σου γιατί όσο να 'ναι κάτι λίγα χρηματάκια για εδώ χρειάζονται..! :P

Boo  -White Lady

Hemione Granger:
Hufflepuff Fiction Team

Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Magical Identity

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:43 pm

Ναι, καταλαβαίνεις όμως τι εννοώ όταν σου λέω πως δεν θα ρωτήσω εσένα, εδώ έχω το μισό σόι να έχει αποφοιτήσει από αγγλία, το άλλο μισό από αυστραλία και ο μισός κοινωνικός περίγυρος έχει κάνει σπουδές και δουλειά σε αγγλία, αυστραλία, αμερική :P

Don't leave,
don't leave...

Lucy Weasley
Θεραπευτής/ρια
Θεραπευτής/ρια

Magical Identity

Δημοσίευση από Lucy Weasley Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 7:46 pm

Ναι καλέ, κατάλαβα τι εννοείς. Σίγουρα ξέρουν παραπάνω αυτοί που ήδη σπουδάζουν εδώ. :P

Boo  -White Lady

Hemione Granger:
Hufflepuff Fiction Team

Milady D' Hiver
Απόφοιτος Χόγκουαρτς
Απόφοιτος Χόγκουαρτς

Αριθμός μηνυμάτων : 40159
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

Magical Identity
Today's thought: If someone’s lying about something small, you don’t know what else they’re lying about.

Δημοσίευση από Milady D' Hiver Την / Το Τρι Ιουλ 29, 2014 9:24 am

Μιας και ειμαι εξωτερικο και ψαχνομαι με τις σχολες ειπα να ερθω εδω  Razz 
Μαλλον θα δωσω εξετασεις αγγλικων μεσα στους επομενους 2 μηνες για να προλαβω τις αιτησεις. Αυριο θα επικοινωνησω με τα δυο κεντρικα πανεπιστημια της πολης (University of New South Wales και University of Sydney) γιατι σημερα δεν τα καταφερα.

.
.
.

.
.
.:
......................

Jace Wayland
Αστρονόμος
Αστρονόμος

Αριθμός μηνυμάτων : 11954
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

Magical Identity
Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

Δημοσίευση από Jace Wayland Την / Το Σαβ Σεπ 19, 2015 4:10 pm

Jace Wayland έγραψε:Φυσικα και θελω!Και τα δυο μου αδερφια πηγανε και ελπιζω να παω και εγω. Razz
Βασικα μου λενε οτι ειναι καλυτερα να βγαλω ενα καλο βαθμο στις πανελληνιες και να περασω σε ενα καλο πανεπιστημιο που θελω εδω και μετα μεταπτυχιακο εξωτερικο.
Θελω ΑΣΟΕΕ και μετα για μεταπτυχιακο το London School of Economics αλλα δεν εχω ψαχτει καθολου να δω αν χρειαζεται και καλο βαθμο εδω,εισαγωγικες εξετασεις κτλ.

πω,παλιε εαυτε σε μισω. :P
Εκανα φετος αιτηση σε 5 πανεπιστημια της Σκωτιας και τελικα με δεχτηκανε στο Caledonian University of Glasgow για International Business στο οποιο σπουδαζει και η αδερφη μου αλλα τελικα δεν πηγα γιατι περασα εδω σε ενα τμημα που μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το Business.Βασικα εκανα μεγαλη βλακεια στην επιλογη των τμηματων που εκανα αιτηση γιατι οπως και ο Παναγιωτης του 2012 σκεφτηκα περισσοτερο τι μπορει να φερει πολλα χρηματα στο μελλον και οχι τι μου αρεσει πραγματικα. Razz

Το εξωτερικο παρολα αυτα συνεχιζει να ειναι προτεραιοτητα για το μεταπτυχιακο. Razz

FLEUR258
Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
Κατασκευαστής/στρια ραβδιών

Αριθμός μηνυμάτων : 30324
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

Magical Identity
Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

Δημοσίευση από FLEUR258 Την / Το Παρ Σεπ 25, 2015 8:22 pm

Ρε όντως σε δέχτηκαν και σε Πανεπιστήμιο στην Σκωτία;  oh!
Εκεί δεν είναι δωρέαν ή πληρώνεις δεν θυμάμαι  mouble mouble

Έπρεπε να είχες κάνει αίτηση και σ'άλλα που σου άρεσαν αφού σπουδάζει εκεί και η αδερφή σου.  Razz
Επίσης πως ακριβώς έκανες αίτηση; Τι παίζει με το σύστημά τους; Δεν έχω ιδέα.  Razz

<3:
All the stars are coming out tonight
They're lighting up the sky tonight
For you...

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Οκτ 20, 2018 12:41 am