.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Είδατε τη νέα ταινία ?

Εργοδότες

Nearly Headless Nick
Nearly Headless Nick
Ministry's Ambassador
Ministry's Ambassador

Αριθμός μηνυμάτων : 39227
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Blood Status: Muggle born
Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

Εργοδότες Empty Εργοδότες

Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Την / Το Δευ Ιουν 29, 2020 6:46 pm

Μια γενική συζήτηση περί εργοδοτών και ΟΧΙ αφεντικών. Μπορεί μερικοί να θεωρείτε πως είναι μια λέξη, αλλά εγώ δεν το το δέχομαι. Razz
Είναι εντάξει η συμπεριφορά τους, σας φέρονται με σεβασμό; Απαιτούν πράγματα λογικά στα πλαίσια της δουλειάς ή περιμένουν να κάνετε παπάδες, ενώ είναι αδύνατον;

Εργοδότες Receiv13

Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
Amycus
Amycus
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 29520
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Εργοδότες Empty Απ: Εργοδότες

Δημοσίευση από Amycus Την / Το Πεμ Ιουλ 02, 2020 12:37 pm

Σου πω εγώ πόσο μ@λ@κες είναι οι εργοδότες.

Δύο χρόνια πριν, Φεβρουάριος του 2018, μου ζητήθηκε από τον ωδειάρχη να παρουσιάσουμε με δύο μαθητές μονωδίας κάποια κομμάτια σε εμφάνιση. Γενικά βαριέμαι και στην ιδέα αλλά λεφτά είναι. Τίθεται το θέμα της αμοιβής. "Μέχρι 100e..." ήτο η απάντηση. Δεν χρειάζεται να είσαι διάνοια για να καταλάβεις ότι και τα 10e περιλαμβάνονται σε αυτό το υπέροχο "μέχρι". Ζητάω πιο συγκεκριμένα πράγματα γιατί εύκολα βρίσκεσαι με ένα 40ευρω στο χέρι και με ύφος από το αφεντικούλι "και πολλά είναι", η απάντηση με το στανιό "70,80 περίπου". "Σάλτα και..." η δική μου σκέψη. Τέλοσπάντων, πάει στο διάολο η φάση, μιλάω με τους μαθητές, βρίσκουμε το πρόγραμμα, φεύγω για δουλειά. Το βράδυ γυρνάω και ανοίγω το messenger. Αρχινάει να κουδουνάει ωσάν τρελό, κάτι κακό συνέβη στον κόσμο σκέφτηκα, ανοίγω με τρόμο μία άγνωστη επαφή. "Καλησπέρα σας, έμαθα ότι θα μας συνοδεύσετε στην παράσταση, σας στέλνω τα κομμάτια μου και μιλάμε για πρόβες". 25 σελίδες άριες το κοριτσάκι που ονειρεύεται την καριέρα της Γκεοργκίου. Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, έτερα μηνύματα από άγνωστη επαφή "Καλησπέρα σας, έμαθα ότι θα μας συνοδεύσετε στην παράσταση, σας στέλνω τα κομμάτια μου και θα μιλήσουμε για πρόβες". 20 σελίδες άριες το αγοράκι που ονειρεύεται την καριέρα του Καρρέρας. Τρίτο μήνυμα, "ξέρεις θα συνοδεύσεις και την χορωδία σε κάποια κομμάτια". Τα δύο άτομα έγιναν ξαφνικά τέσσερα και μία χορωδία. Για όποιον δεν ξέρει, αυτό συνεπάγεται ανελέητες πρόβες και τρέξιμο σε όλη την Αθήνα, χώρια την προσωπική μελέτη στο σπίτι. Και όλα αυτά για "μέχρι 100e". Έλα-'δω-ρε-να-τα-πούμε-αλά-γαλλικά! Το αφεντικούλι διέδωσε σε όλο το ωδείο ότι υπάρχει ένας που θα παίζει πιάνο, στείλ'τε ό,τι έχετε να το πείτε μιάς και έχετε απωθημένο να βγείτε στην σκηνή. Την επόμενη ημέρα στο τηλέφωνο δεν είχαμε ευγένειες.
-Υπάρχουν κι' άλλοι που θα το έκαναν τζάμπα! (ΚΛΑΣΙΚΗ Μ@Λ@ΚΙ@, εκεί βαράς κόκκινο σε κλάσματα).
-Τέλεια! Τράβα απευθύνσου σε αυτούς.
Μην τα πολυλογώ, αυτή η παράσταση δεν έγινε ποτέ.

Ιούνιος 2020. Θέλουμε να μαγνητοσκοπήσουμε δύο κομμάτια για να τα στείλουμε σε διεθνή διαγωνισμό. Ζητάμε την αίθουσα από το αφεντικούλι για τρεις ώρες. Λειτουργικά έξοδα ωδείου 2-3e maximum.

-Φυσικά και θα σας την δώσουμε.
-Τιμούλα;
-70e

To ρεζουμέ; Το αφεντικούλι για δουλειά δύο μηνών έδινε "μέχρι 100e. Το ίδιο αφεντικούλι για δουλειά 3 ωρών που απλά θα άνοιγε το ωδείο, τίποτε άλλο, ζήτησε 70e.

Έλα να μου υπερασπιστείς τα αφεντικά και θα είμαι τόσο ευγενικός όσο βουλευτής του ελληνικού κοινοβουλίου.

_
__
____
___
___
-----
-----
---------------------------------------
Εργοδότες Gg10
Morgan le Fay
Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 33105
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Magical Identity
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Πεμ Ιουλ 02, 2020 6:11 pm

Έξοχα σκηνικά στο καλλιτεχνικό στερέωμα, η εκμετάλλευση σε όλο της το μεγαλείο :P

Oh, the skies, tumbling from your eyes
So sublime, a chase to end all time
Seasons call and fall, from grace and uniform
Anatomical, metaphysical

Oh, the dye, a blood red setting sun
Rushing through my veins, burning up my skin
I will survive, live and thrive
Win this deadly game

Love crime
I will survive, live and thrive
I will survive
I will...

Amycus
Amycus

Αριθμός μηνυμάτων : 29520
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Magical Identity
Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

Δημοσίευση από Amycus Χθες στις 10:35 am

Φυσικά! Εκμετάλλευση και θράσος, αυτό είναι το δίπτυχο του καλού ωδειάρχη και κατ' επέκταση του καλού επιχειρηματία θεάματος. Και ας μην ανοίξουμε το πονεμένο ζήτημα της παράστασης για φιλανθρωπικό σκοπό. Στον βωμό της φιλανθρωπίας εκατοντάδες μουσικοί, ηθοποιοί, χορευτές έχουν θυσιαστεί όταν πρώτοι από όλους, αυτοί θα ήταν πρώτοι στην κατηγορία "δώστε και σώστε".

_
__
____
___
___
-----
-----
---------------------------------------
Εργοδότες Gg10

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Ιουλ 04, 2020 2:41 am