.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Είδατε τη νέα ταινία ?

Πως κρίνετε την πόλη σας;

Ψηφοφορία

Η πόλη μου

[ 2 ]
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap9%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [9%] 
[ 13 ]
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap57%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [57%] 
[ 7 ]
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap30%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [30%] 
[ 1 ]
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap4%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [4%] 

Σύνολο Ψήφων: 23
Η Ψηφοφορί έκλεισε
elliza
elliza
Λύτης Κατάρων
Λύτης Κατάρων

Αριθμός μηνυμάτων : 13381
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
Blood Status: Pureblood
Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

Δημοσίευση από elliza Την / Το Τρι Σεπ 25, 2012 4:26 am

Θέλω μετρό και ηλεκτρικό μέχρι τις 3 τουλάχιστον. vrisimo
Από την μία κι άλλη αύξηση του εισιτηρίου και από την άλλη λεωφορεία που περνάνε όποτε τους καπνίσει;;:Oχι αγάπη μου, αυτό πάει πολύ. jedi

Κατα τα άλλα απλά την λατρεύω την αρρώστια. I love you

AΡΝΟΥΜΑΙ
ΝΑ ΓΙΝΩ
ΑΥΤΟ
ΠΟΥ
ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
head of derp:
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4
Anonymous
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Παρ Δεκ 14, 2012 4:39 pm

Με ευκολία θα έβαζα ένα 10αρι.
anthian9
anthian9
Member of Order Of Merlin 1st

Αριθμός μηνυμάτων : 20262
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Blood Status: Muggle born
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Παρ Δεκ 28, 2012 1:16 pm

Θα έλεγα με άνεση πως τα Τρίκαλα είναι όμορφη πόλη αν και έχουμε από τις μικρότερες αναλογίες πράσινου/ανά κατοίκους στην Ελλάδα. Με μια πρώτη ματιά, ο επισκέπτης (που μάλλον βρέθηκε στο κέντρο) θα έλεγε πως έχουμε πολύ πράσινο-αυτό το συμπέρασμα είναι λανθασμένο και επιπόλαιο. Σε παραπλανεί και το ποτάμι. Αν κινηθείς εκτός του κεντρικού κλοιού θα παρατηρήσεις ένα αρκετά άγονο τοπίο και αδίκως-η περιοχή προσφέρεται για πλούσια χλωρίδα.

Η καθημερινή ζωή είναι εύκολη, οι αποστάσεις μηδενικές και οι μετακινήσεις μπορούν άνετα να γίνονται με τα πόδια ή με ποδήλατο. Εδώ θα ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι αν και ζούμε σε μια πόλη με πάρα πολλά ποδήλατα, δεν έχουμε καθόλου ποδηλατόδρομους και ο ένας και μοναδικός καταπατάται συνεχώς, είτε από ΙΧ είτε από αυτοκίνητα υπηρεσίας και η αστυνομία που στεγάζεται ακριβώς απέναντι αδιαφορεί πλήρως. Έτσι μου 'ρχεται να παω και να τους ζωγραφίσω με γκράφιτι "τυφλοί" μπροστά απ' την πόρτα. facepalm Οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι για τους ποδηλάτες, καθώς αναγκάζονται να ελίσσονται μέσα από τα αυτοκίνητα ή να κάνουν αμπεμπαμπλομ για το ποιος δρόμος είναι ο καλύτερα φωτισμένος τις νύχτες, μπας και είναι αρκετά τυχεροί και δεν γίνουν ένα με την άσφαλτο. *: άλλο ένα τεράστιο πρόβλημα της πόλης, ο υποτυπώδης φωτισμός erimi Τελευταία έγινε μια προσπάθεια κατασκευής μεγάλων πεζοδρομίων με ποδηλατόδρομο και παρτέρι, αλλά οι εργολάβοι πήραν την μίζα τους και τέλος. Δεν το βλέπω το έργο να ολοκληρώνεται μέσα στα επόμενα 7 χρόνια. Happy

Κατά τα άλλα, οι επιλογές για ψυχαγωγία είναι αρκετά περιορισμένες-κυρίως όσον αφορά τις αξιόλογες εκδηλώσεις- από μαγαζιά διαθέτουμε αρκετά. Καφετέριες και ταβέρνες να φαν' και οι κότες. Η νυχτερινή ζωή καλά κρατεί, κάτι που ώρες-ώρες με παραξενεύει και με νευριάζει: παιδιά με το ζόρι 16-17 χρονών που γεμίζουν καθημερινά τις καφετέριες και τα night club.
Προσωπικά προτιμώ την ελευθερία που μου δίνεται για περπάτημα και εξερεύνηση πιο γραφικών περιοχών (Φρούριο, ποτάμι,παλιά πόλη,παλιές παιδικές χαρές και πλατείες) που διατηρούν ακόμη μια παρεϊστικη χροιά και δόξα τω Θεω, αρκετά παιδιά της ηλικίας μου τα προτιμούν ακόμη.

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Tom Marvolo Riddle
Tom Marvolo Riddle

Αριθμός μηνυμάτων : 30733
Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

Magical Identity
Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Πεμ Φεβ 21, 2013 11:57 pm

Απαράδεκτη. Γι' αυτήν την πόλη γράφτηκε το "δεν γίνονται πράγματα", τουλάχιστον ο ντόπιος πληθυσμός απαξιεί για τα πάντα. Οι μετρόπληκτοι νοιάζονται να τελειώσει το μετρό κυρίως για τις επιχειρήσεις τους και όχι για να πάψει η πόλη να ειναι εργοτάξιο. Ειδικά τώρα τελευταία που δεν τους ενδιαφέρει κιολας η μέση οδός που ανακαλύφθηκε στο εργοτάξιο Βενιζέλου, και πολλοί υποστηρίζουν το "γκρεμίστε τα για να χουμε μετρο". Δε λέω κάπως πρέπει να εξυπηρετηθεί το 1,5 εκατομμύριο της μητροπολιτικής περιοχής αλλά βρε κούκλα μου, μέχρι χτες μου ερχόσουν απ' το καραμπουρνάκι με λεωφορείο και τώρα που θες να μου το παίξεις ευρωπαία θες μετρο;
Στην ανάπλαση της νέας παραλίας: κάποιοι γερομπαστουνόβλαχοι με τριάρια επί της Μεγάλου Αλεξάνδρου, που θέλουν να βλέπουν θέα στη θάλασσα, ενοχλήθηκαν από τον τεχνητό κήπο που δημιουργείται προκειμένου να κρύψει κάπως το τερατούργημα το Μακεδονία Παλάς. Η άλλη έλεγε κιόλας "ακόμα και αν το καθυστερήσουμε 10 χρόνια, στο τέλος θα καταργηθεί ο λόφος". Αυτό είναι, δεν πα να ναι η πόλη πιο γυφτέ και απ' το σαλόνι σου, εσύ όσο ζεις να αγωνίζεσαι για να μην περάσει ο λόφος προκειμένου να ρχονται οι κατινάρες οι ξαδέρφες σου απ' το βλαχοχώρι που κατέβηκες, να πίνετε τον καφέ σας στο μπαλκόνι και να βλέπετε τη θάλασσα. Δε βαριέσαι που έχεις οπτικό πεδίο πλάτους ενός εκατοστού, επειδή παντού, ΠΑΝΤΟΥ γύρω απ' το τριάρι σου είναι χτισμένες πολυκατοικιες του 70; Εσύ θα μπορείς να λες στα εγγόνια σου ότι το σπίτι που τους άφησες έχει μεγαλύτερη απ' την κανονική αξία επειδή βλέπει θάλασσα.
Οι καταστηματάρχες που το χουν δει πρωτευουσιάνοι και πάνε να σου πουλήσουν γουρούνι στο σακί. Όταν καλέ μου κύριε πάω στην Άθωνος δεν το κάνω για να δω στην γιγαντοοθόνη την Πάολα, αλλά επειδή στα καρτ ποστάλ του 60, που κατά σύμπτωση διακοσμούν ολόκληρο το μαγαζί σου, μου παρουσιάζεις τη λαϊκή Θεσσαλονίκη μίας άλλης εποχής, που προφανώς ξέχασες μόλις το παραδάκι άρχισε να ρέει άφθονο. Είπαμε έχετε κάνει τουριστικό όλο το ιστορικό κέντρο αλλά όχι και να ξεχάσετε πόσο εξαρτάστε από τον ντόπιο πληθυσμό.
Στις πορείες. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως πάνω από το 60-70% του πλήθους είναι φοιτητές. Που σημαίνει όχι από εδώ. Και αυτό γιατί ο μέσος Σαλονικιός είναι βολεμένος με τα πάντα, δεν του κακοφάνηκε πριν αρκετά χρόνια η τρύπα του Κουβέλα, δεν τον χαλούσε ο πουκαμισάτος όταν του κανε τα χατήρια, δεν τον χαλάει τίποτα. Αυτός το σπιτάκι του να χει να περνάει καλά, τους δρόμους του για να παρκάρει δυο μέτρα απ' τον καφενέ (στην τελική διπλοπαρκάρει κιόλας, τι να λέμε) και για τα άλλα ας τρέξουν οι υπόλοιποι.
Η ρωμαϊκή, η βυζαντινή, η λατινική και η οθωμανική ιστορία της πόλης δεν είναι γνωστή ούτε στο 10% του ντόπιου πληθυσμού, που όμως χαζοχαίρονται για τον λευκό τον πύργο και μόλις καλοκαιριάσει θα ανεβαίνουν στο Γεντί Κουλέ να πιουν τα τσιπουρακια τους. Για άλλη μια φορά δε βαριέσαι, η θέα ειναι ωραία απο εκεί πάνω.

Η Θεσσαλονίκη ειναι μία όμορφη πόλη, στην οποία μπορείς να περάσεις καλά. Αν θες μπορείς να περνάς καλά όλη σου τη ζωή εδώ πέρα, αλλά μπορείς και να περάσεις εξίσου καλά μέσα σε 3-4 μήνες που θα τη γνωρίσεις λίγο. Μετά χαλάει το πράγμα.
Προσωπικά έχω φτάσει σε σημείο να αποφεύγω τους μη φοιτητές και ειδικά αυτούς που είναι απο εδώ. Δεν μπορώ να συνεννοηθώ, μου θυμίζουν έναν τρόπο ζωής που κανονικά θα έπρεπε να έχει η γιαγιά μου (αλλά ούτε αυτή, και μένει και στην Κατερίνη!) και νομίζω πως η πολύ όμορφη αυτή πόλη, στα χέρια τους, δεν έχει το μέλλον που η ιστορία της προδιαγράφει. Η Θεσσαλονίκη θα καταλήξει μία πόλη βαρετή, ιδανική για να ζεις στα 50 σου, θα χάσει σιγά σιγά να αποτελεί πόλο έλξης και για τους φοιτητές (στους οποίους οφείλει τα πάντα...) και θα καταλήξει ένα τουριστικό πανηγυράκι. Αν δεν ήταν καθαρά ιστορικοί λόγοι στη μέση, εγώ θα ήμουν από τώρα σύμφωνος να μεταφερθεί η ΔΕΘ στην Αθήνα, έτσι κι αλλιώς εδώ δεν την εκτιμάνε.

Ουφ.

Statler
Hecate
Hecate
Member of Order of Merlin 3rd

Αριθμός μηνυμάτων : 11301
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

Magical Identity
Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:02 am

Tom Marvolo Riddle έγραψε:το τερατούργημα το Μακεδονία Παλάς

Σ' αγαπάω μέχρι τον ουρανό oh!
Είναι τόσο μα τόσο μα τόσο πολύ άσχημο και ακούω ανθρώπους να λένε ότι είναι από τα ομορφότερα κτήρια της περιοχής...

.
Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ws1999D
Tom Marvolo Riddle
Tom Marvolo Riddle

Magical Identity
Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:07 am

Χουντοκτίριο, παράνομα χτισμένο, παράνομα νοικιασμένο, και απ' έξω καθαρό κουτί. Θα μπορούσε λόγω του όγκου του να μεταμορφωθεί σε κάτι σαν το Aqua Tower, που δε θα κόστιζε και πολλά, αλλά όχι, κουτί χτίστηκε, κουτί θα παραμείνει.

Statler
Hecate
Hecate

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:11 am

Αν γινόταν σαν το Aqua Tower θα σήκωνε μπαϊράκι η μισή πόλη και θα μίλαγαν για "μοντέρνες αηδίες", "πεταμένα λεφτά" και ως αποκορύφωμα για την "καταστροφή του ιστορικού αυτού κτηρίου" erimi

.
Morgan le Fay
Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 33134
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Magical Identity
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:16 am

Παιδιά να σας πω την αλήθεια εμένα σίγουρα όμορφο δεν μου φαίνεται, αλλά δεν το λες και τερατούργημα Razz μου περνά αδιάφορο Razz

Oh, the skies, tumbling from your eyes
So sublime, a chase to end all time
Seasons call and fall, from grace and uniform
Anatomical, metaphysical

Oh, the dye, a blood red setting sun
Rushing through my veins, burning up my skin
I will survive, live and thrive
Win this deadly game

Love crime
I will survive
I will...

Tom Marvolo Riddle
Tom Marvolo Riddle

Magical Identity

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:22 am

Μιλάμε για το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης, δεν θα έπρεπε να περνά αδιάφορο!

Statler
Morgan le Fay
Morgan le Fay
Βάρδος
Βάρδος

Αριθμός μηνυμάτων : 33134
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Magical Identity
Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

Δημοσίευση από Morgan le Fay Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:25 am

Καλύτερα να περνάει αδιάφορο παρά να είναι τερατούργημα. Τότε θα ήταν ντροπή να είναι το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης. Αυτή τη στιγμή απλά δεν κάνει και κανένα statement :P

Oh, the skies, tumbling from your eyes
So sublime, a chase to end all time
Seasons call and fall, from grace and uniform
Anatomical, metaphysical

Oh, the dye, a blood red setting sun
Rushing through my veins, burning up my skin
Win this deadly game

Love crime
I will survive
I will...

Hecate
Hecate

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Hecate Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:28 am

Μα δεν μπορεί να έχεις στο μυαλό σου το πως μοιάζει το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης και μετά να πας και να βλέπεις αυτό... Υπάρχουν πολλά αδιάφορα κτήρια, αυτό είναι απλώς άσχημο.

.
Cassandra Black
Cassandra Black
Member of Order Of Merlin 2nd
Member of Order Of Merlin 2nd

Αριθμός μηνυμάτων : 33652
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

Magical Identity
Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

Δημοσίευση από Cassandra Black Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 12:34 am

Εγώ δεν το 'χα υπόψη μου το κτίριο και το γκούγκλαρα τώρα. Και πιστεύω πως αν έπεφτε πάνω του το μάτι μου δεν θα γύριζα να το κοιτάξω δεύτερη φορά. Είναι μεν άσχημο αλλά όχι σε βαθμό που να με κάνει να μην μπορώ να κοιτάξω αλλού απ' την ασχήμια, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ Razz

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Uwpmtkw

We seed the stars:
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Wot_stamp__brown_ajah_by_xxtayce-d5l2pfdΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Mountza_by_erevia-d9o4rhrΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 852fde05c3864d51158dc11955759b5e-d5x32s6
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Greyjoyf_by_erevia-d9o4rhw
anthian9
anthian9

Αριθμός μηνυμάτων : 20262
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από anthian9 Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 3:27 pm

Και γω μόλις το γκούγκλαρα και έφριξα. Ρε σεις, αυτό είναι πανάθλιο erimi

-

Warriors don't show their heart
until the axe reveals it.
Tom Marvolo Riddle
Tom Marvolo Riddle

Magical Identity

Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Την / Το Παρ Φεβ 22, 2013 6:45 pm

Δεν σας φαίνεται τόσο άσχημο επειδή είμαστε παιδιά της μεταπολίτευσης, όπου το τσιμέντο έχει εισβάλλει σε κάθε γωνιά της πόλης μας. Οικονομικά κουτιά-φυλακές έχουν κατακλύσει και τα προάστια των Αθηνών και τη Θεσσαλονίκη και αρκετές πόλης της επαρχίας, είναι κάτι συνηθισμένο.

Statler
Roland Weasley
Roland Weasley
Δημοσιογράφος
Δημοσιογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 4343
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

Magical Identity
Today's thought: Fuck it all.

Δημοσίευση από Roland Weasley Την / Το Κυρ Δεκ 28, 2014 10:45 am

Καλή είναι. Πιστεύω στο μέλλον θα γίνει καλύτερη.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Roland Weasley στις Τρι Ιαν 17, 2017 4:58 pm, 1 φορά

Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
-Despicable Me 2

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2eehhdzΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ok7edxΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Zjjlte
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2ir17rkΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 N6cbqgΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2e3wcuo

Yes, you are cute
but a minion will always be cuter

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2q99kli
Roland Weasley
Roland Weasley
Δημοσιογράφος
Δημοσιογράφος

Αριθμός μηνυμάτων : 4343
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

Magical Identity
Today's thought: Fuck it all.

Δημοσίευση από Roland Weasley Την / Το Τρι Ιαν 17, 2017 4:55 pm

Κατά τη γνώμη μου τα Τρίκαλα είναι στο top 3 την ομορφοτερων πόλεων της Ελλάδας. Και πράσινο έχουμε και μπροστά στην τεχνολογία είμαστε και είναι πανέμορφα τα Χριστούγεννα. Όχι μόνο εξαιτίας του μύλου των ξωτικών. Γενικά η ατμόσφαιρα μαμαει. Wink

Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
-Despicable Me 2

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2eehhdzΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ok7edxΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Zjjlte
Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2ir17rkΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 N6cbqgΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2e3wcuo

Yes, you are cute
but a minion will always be cuter

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2q99kli
Aurora Sinistra
Aurora Sinistra
Μαγικός Ζωολόγος
Μαγικός Ζωολόγος

Αριθμός μηνυμάτων : 8717
Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

Magical Identity
Today's thought:

Δημοσίευση από Aurora Sinistra Την / Το Τρι Ιαν 17, 2017 5:37 pm

Δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ για την Αθήνα τόσα χρόνια στο φόρουμ ε πχια ήρθε η ώρα να το κάνω Happy
Δεν μπορώ να πω πως η Αθήνα είναι μια όμορφη πόλη, σε καμία περίπτωση. Έχει σίγουρα όμως πολύ όμορφους χώρους κυρίως στο κέντρο. Θα την χαρακτήριζα ως ικανοποιητική.
Θα ξεκινήσω με τα θετικά και θα πω πως προσφέρει τα πάντα. Έχει σίγουρα ένα σορό μέρη για διασκέδαση και νυχτερινή ζωή όλες τις ώρες. Απο φαγητό βρίσκεις ο,τι θέλεις απο μεξικάνικο μέχρι σούσι. Σινεμά, θέατρα πολιτιστικές δραστηριότητες έχει ένα σορό, αρχαιολογικούς χώρους.Σόπινγκ έχει άπειρο(και δεν μιλάω μόνο για ρούχα αλλά και για βιβλία κτλ) Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να λείπει απο την Αθήνα ή που να μην μπορείς να το βρείς με λίγο(εώς και πολύ) ψάξιμο. Έχει πράγματα για όλα τα γούστα. Μέχρι και θάλασσα έχει το καλοκαίρι Razz
Στα αρνητικά της θα έβαζα όμως την μετακίνηση που είναι αρκετά χρονοβόρα. Το μετρό φυσικά βοηθάει πάρα πολύ αλλά κλείνει στις 12 και 2 παρασκευές σάββατο οπότε είναι κάπως δύσκολο να βγείς βράδυ αν δεν οδηγείς. Και να μην μιλήσω για το τι γίνεται αν έχει απεργία το μετρό, δεν πας πουθενά. Επίσης δεν έχει ποδηλατόδρομο, που θα μου πείτε ναι όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε(που έχει απλά έχει στα βόρεια χαλάνδρι βριλήσια κτλ).
Απο τιμές, πιστεύω πως είναι μια μέση ευρωπαική πόλη. Θα μπορούσε να ήταν και πολύ πιο φτηνή αλλά η μετακίνηση θεωρώ πως είναι φτηνή ειδικά με τη μηνιαία κάρτα, και πιστεύω πως τα ενοίκια είναι αρκετά πιο φθηνά σε σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις.
Προσωπικά πιστεύω πως θα μπορούσα άνετα να έμενα εδώ, αν είχε και περισσότερες ευκαιρίες Razz κυρίως γιατί έχω συνηθίσει τις ανέσεις που προσφέρει και δεν με πειράζει τόσο το γεγονός οτι είναι μια άσχημη πόλη γιατί εδώ μεγάλωσα και έχω συνηθίσει και την ασχήμια της. Αν όμως μπορούσα να διαλέξω πιστεύω πως θα προτιμούσα να μένω σε μια μικρότερη πόλη (με τις ίδιες πάνω κάτω ανέσεις). Συγκεκριμένα θεωρώ πως με βάση στην Ελλάδα η ιδανική πόλη για μένα θα ήταν η Θεσσαλονίκη.

Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Untitl10

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Οκτ 27, 2020 8:24 am